«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Bankaların gelişen teknolojiye ayak uydurmasıyla beraber, bankacılık işlemleri daha hızlı ve daha pratik hale gelmiştir. Bankaya gitmeden, oturduğumuz yerden alışveriş, EFT, havale işlemleri gerçekleştirebilirken, dünyanın bir ucundaki kişilere de para gönderebilmekteyiz. Peki, Türkiye’den yurt dışına, yurt dışından Türkiye’ye nasıl para gönderebiliriz?

Ülkeler arası para transferlerinde kullanılabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en yaygın kullanımı olan Swift yöntemidir. Swift yöntemi genellikle iş insanları tarafından, ticari amaçla kullanılmaktadır. Swift yöntemi, paranın uluslararası finans sistemine dâhil edilmesini sağlar. İşlem gerçekleştirilmeden önce paranın, gönderilecek ülkenin para birimine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu işlem döviz hesabı açmanız gerekir. Döviz hesabının herhangi bir ekstra ücreti bulunmamaktadır. Swift işlemleri banka gişelerinden veya internet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Swift talebi oluşturulduktan sonra Türkiye Merkez Bankasından onay almanız gerekmektedir. Onayınız verildikten sonra para gönderim süreciniz başlatılır. Para gönderim işlemindeki süreç bankalar arasındaki trafikle sınırlıdır. Türkiye Merkez Bankası onayı verdikten sonra, gönderilen ülkede ki ilgili bankaya işlemi yönlendirir. İşlem onay aldığı takdirde gerçekleşir. Fakat gönderim sırasında hem gönderenden hem de alıcıdan belirlenen komisyonlar kapsamında kesinti yapılmaktadır. Kesintiler, gönderilen miktara göre değişiklik gösterebilmektedir. Az miktarlarda gönderim için Swift işlemi tercih edilmemelidir. Büyük meblağlar için tercih edilen Swift, güvenli ve risksiz bir seçenektir.

Western Union İle Para Gönderme

Uluslararası para gönderim yöntemlerinden bir diğeri ise Western Union’dur. Günlük hayatımızda ATM’lerde veya PTT gişelerinde Western Union logosuyla sık sık karşılaşıyoruz. Sarı siyah logosu olan Western Union, para transfer hizmeti sağlayan aracı bir şirkettir. Amerika firması olan şirket, dünyanın hemen hemen her ülkesinde kullanılmaktadır. Western Union bir banka değildir. Yalnızca transfer şirketi olan firma acente olarak faaliyet göstermektedir. Western Union ile para transfer etmek için öncelikle Western Union acente hizmeti sağlayan kurumda gönderim formu doldurmanız gerekmektedir. Formunuzu eksiksiz doldurup, gönderim için görevli personele teslim ettikten ve belirlenen komisyon bedelini ödedikten saniyeler sonra para alıcıya ulaşır. Western Union, yıllardır vermiş olduğu hizmetler sayesinde güvenli bir şirket olduğunu kanıtlamıştır.

Yurt dışına para gönderim işlemlerinde sorun yaratan tek nokta dolandırıcılıktır. Her iki yöntemde de yüz yüze gelmediğiniz, yeni tanıştığınız insanlara para göndermenin riskli olduğu bilinmektedir. Yunanistan, Roma, Nijerya’da yaygın olarak bu hizmet aracılığıyla dolandırıcılık yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *