«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. YOUTUBE VERGİ VAR MI? KİMLER VERGİ VERMELİ?

YOUTUBE VERGİ VAR MI? KİMLER VERGİ VERMELİ?

İnsanlar bu sosyal ağın kullanımı sayesinde çeşitli gelirlere ulaşma şansına sahip olmalarının yanı sıra bu gelirlerin de vergisini ödemek zorundadırlar. Bu vergileri ödeyecek olan kimseler bu noktada bu sosyal medya platformu içeriğini üreten kimseler video izlenmeleri ile alakalı bir şekilde kazandıkları reklam gelirlerinden bir kısmını vergi olarak ödemek zorundadırlar. Ayrıca bir noktada burada ki içerik üreticileri yani Youtuberlar, yayınları dahilinde bir reklam yaparak sponsorlarını tanıtırlar ve onlarla anlaşırlar, ardından buradan elde ettikleri gelirin de vergisini ödemek zorunda olduklarını bilmektedirler.

Kimler Vergi Verecek?

Sosyal medya ağı üzerinde içerik üreterek buradan bir gelir elde eden Youtuberlar, hazırladıkları videolar için kendi kanalları dahilinden doğrudan doğruya yaymak sureti ile para kazanma şansına sahiplerdir. Aynı zamanda bir de kullanıcılara ait olan hesapların profesyonel bir şekilde bu işi icra etmekte olan sosyal medya ajansları aracılığı ile idare edilmesini sağlamak da onları için bir gelir kapısı olmuştur. İkisi için de vergilendirme konusu söz konusu olan bir durumdur ancak iki olasılık içerisinde de vergilendirme durumunda değişiklikler meydana gelecektir. Bu vergilendirme konusunda ilk senaryo içerik üreticisi olan insanın kendi şahsına ait olan sosyal medya platformu hesabı üstünden para kazanması şeklinde gerçekleşecektir. Bu yöntem dahilinde para kazanmakta olan içerik üreticisi kimseler burada izlenme sayılarına bağlı bir şekilde bir gelir elde ederler ve elde ettikleri bu gelirler için de vergi ödemesi gerçekleştirmek zorundadırlar.

Neden Vergi Verirler?

Bu sosyal medya platformu üzerinde içerik üreticisi olarak çalışarak kendilerine de bir gelir kapısı sağlamakta olan insanlar sağladıkları gelirlerin bir karşılığı olarak ilgili noktalara bildirimler yapmak ve bu bildirimlerin sonrasında da onlar için belirlenmiş olan vergi tutarlarını ödemek zorundadırlar. Bununla beraber bu tutarlar sayesinde devlet de kendi işleri için paralar kullanabilmekte v e kaynak bulabilmektedir. İnsanlar elde ettikleri kazançları belgeledikleri sürece bu kazançlar adına gerekli tutarlarda vergi ödeme sorumluluğuna sahip olacaklardır ve bunlar vergi mükellefleri olarak bilinirler.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *