«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. YOUTUBE VERGİ CEZALARI

YOUTUBE VERGİ CEZALARI

Türkiye dahilinde de pek çok kişinin sıklıkla kullandığı bir sosyal medya platformu olan Youtube üzerinden bir gelir sahibi olan insanlar geriye dönük olarak vergi cezaları ile karşılaşmaya başladılar. Bu söz konusu olan vergi para cezalarını şahsi Youtube kanalları üzerinden yayınlamakta olan içerik üreticisi kimselere ise toplam olarak yüz bin Türk lirası ile üç yüz altmış bin Türk lirası arasında değişmekte olan ceza yaptırımları uygulanacağı duyuruldu. Bu noktada vergi cezasını kabullenmeyerek bununla alakalı olarak bir ödeme işlemi gerçekleştirmeyen insanlara haciz cezaları ve hapis cezaları da verileceği devletin ilgili ve gerekli makamları tarafından duyuruldu.

Maliye Uzun Bir Süredir Bu Konuyu Takip Ediyor

                Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ülkemiz dahilinde de pek çok insan tarafından sık bir şekilde kullanılmakta olan sosyal medya platformu Youtube içerik üreticileri 2016 senesinden beri takip edilmektedir. Youtube sosyal medya platformu üzerinde bir kanala sahip olan insanlar bakanlık tarafından banka hesapları sayesinde takip edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, izlenme sayısının ne kadar olduğuna ve aynı zamanda videoların yani içeriklerin süresine göre vergi kazançlarının miktarları üzerinde ayarlamalar gerçekleştirmiştir. Bununla beraber Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı GVK yani Gelir Vergisi Kanunu uyarınca yüz bin Türk lirası ile üç yüz altmış bin Türk lirasında bir tutarın bu kimselerin adreslerine gönderildiğini de duyurmuştu. Bununla beraber kanal gelirini hiçbir zaman belgelemeyen kanal sahiplerinin de bir vergi dairesine başvurarak buradaki gelirini beyan etmeleri istenmişti.

Youtube Hesabı Açıldığı İlk Günden İtibaren İnceleme Başlıyor

                Google Limited Ireland tarafından gönderilmekte olan paraların, hangi kişilerin banka hesaplarına ne zaman gönderildiği Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bu noktada herhangi bir şekilde gelir beyan etmeyen içerik üreticileri arasında on sekiz yaş altında olsa bile bir vergi cezası gönderildiği de belirtilmiştir. İçerik üreticisi Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kanalı açtığı ilk günden itibaren sıkı bir biçimde takip altına alınmaktadır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *