«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Yılda Kaç Kere Araç Al-Sat Yapılabilir?

Yılda Kaç Kere Araç Al-Sat Yapılabilir?

Maliye Bakanlığı işletmesi bulunmayan ve vergi levhası olmayan vatandaşların yılda en fazla kendi adına üç kereye mahsus olarak araç alım-satım yapabileceğini dile getirdi.

Araç alım satım işlemindeki düzenlemenin temel amacı kuşkusuz galerilerin, otomotiv şirketlerinin zarar etmesinin önüne geçilmesi ve ayrıca vergi kaçakçılığının da bütünüyle ortadan kaldırılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu düzenlemeyle bir yılda kaç kere araç satabilirim sorusu da netlik kazanmış olacaktır.

Bir Yılda 3 Defa Araç Satılabiliyor

Araç satımı yapacak vatandaşın bu işten ticari kazanç sağlamasının önünü durdurmak ve böylece vergisini ödeyen ticari işletmelerin zarar etmesini engellemek bakımından yılda en fazla üç kere araç al/sat işlemine izin verilmektedir.

Vekaleten araç alım satım işlemini devralan kişilere de yine bu sınırlamanın getirildiğinin üzerinde durmamız gerekmektedir. Araç alım satım işlemindeki bu sınırlamayla araç alma satma işlemini ticari kazanca dönüştürme fırsatçılığının önüne geçilerek böylece ticari işletmelerin de zararının büsbütün engellenmesi hedeflenmektedir.

Vergi Kaçakçılığına Karşı Sınırlama Getirildi

Vergi kaçakçılığını tamamıyla ortadan kaldırmak amacıyla yılda vatandaşın maksimum olarak üç (3) tane araç al-sat işlemini yaparak bir yılda kaç kere araç satabilirim diye merak edenlerin aklındaki tüm soru işaretleri de yanıtlanmaktadır.

Aracını satmak isteyenlerin bu işi ticari kazanca çevirerek vergide usulsüzlük, kaçakçılık ve vergide adalet ve eşitlik ilkelerine riayet etmemesinin önündeki bütün engellerin de tamamıyla ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Araç Satışı Sonrası Vergi Ödeme Yükümlülüğü

Araç al sat işleminde bir yılda kaç kere araç satabilirim sorusunun yanında araç alım-satım sonrası ne kadar vergi ödeneceği de merak edilenler arasında gelmektedir.

Yılda üç kere yapılan alım satım işleminde ortada somut ticari kazanç görülmemesi ve bunun için de herhangi bir ek gelir gösterilmemesi bakımından vergi ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Araç alım satım işlemine ilişkin getirilen bu yeni düzenlemeyle birlikte vergi kaçakçılığı sorununun da çok kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra yıllık üç adet sınırlama sayesinde herhangi bir vergiye tabi tutulması da söz konusu olmamaktadır. Vekaleten yapılacak araç alım satım işlemleri ise ticari kazanca tabi olduğu için vergiye tabi tutulmaktadır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *