«
 1. Anasayfa
 2. Kredi Notu
 3. TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

TC Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama

TC kimlik no ile kredi notu sorgulama günümüz içinde merak edilen konular arasındadır. Tc kimlik numarası aracılığıyla kolay bir şekilde kredi notu öğrenilebilir. Kredi notu, tüm bankaların ilişki içinde olduğu oldukça önemli bir konudur. Kredi alacak bir kişi hakkında bir banka ilk olarak kredi alacak kişinin kredi notuna bakar. Kredi notu riskli durumda olan kişiler için banka kredi vermez. Çünkü bir bankanın üzerinde durduğu en önemli konu kredinin geri ödenmesidir.

Geri ödemede problem yaratacak kişiler bankalar tarafından tercih edilmezler. Bu kapsamda kredi alacak kişiler, kredi notlarını bilmelidir. Eğer kredi notları çok düşükse de kredi notlarını da yükseltmelidirler.

Bu kredi yükseltme konusunda birkaç yöntem uygulanabilir. Bu konuda uygulanacak ilk yöntem düşük limitli bir kredi kartı çıkarmak olabilir. Bu yol ile kredi notu yükseltilebilir. Ayrıca kişinin bütün ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmesi de kredi notunun yükseltilmesine yardımcı olacaktır.

Kredi Notu

Finansal geçmişin bütünün bulunduğu bir puanlama sistemidir. Bütün finansal geçmiş ortak olan kuruluşta toplanmak suretiyle bu kuruluş ülkemiz içinde KKB adlı kuruluşta toplanır. Burada toplanmış olan bilgiler analiz edilir. Bunun sonucunda da bir puanlama sistemi ortaya çıkar. Bu sistemin adı da kredi notu olarak belirlenir.

Kredi Notu Oluşumu

Kredi notu, bankalar ile işlem yapıldıkça oluşan bir sistemdir. Bankalarla bir işlem yapmayan kişilerin kredi notu bulunmaz. Bu notun oluşabilmesi için bankalar arası işlem yapılması gerekir. Bu işlemlere örnek verecek olursak kredi kartı edinmek veya kredi çekmek gibi işlemler örnek verilebilir.

Kredi Notunu Etkileyen Konular

Bankalarla kurulan ilişkiler sonucunda kredi notu belirlenir. Bankalarla yapılan işlemleri oluşturan birçok konu vardır. Bu konuları ise şu şekilde açıklamak mümkündür :

 • Kredi kartı edinme,
 • Gelir gider işlemi,
 • Kredilerin geri ödemesi,
 • Fatura ödemesi yapılması,
 • Kredi başvuruları,

Kredi kullanma ölçütleri gibi birçok işlem sayılabilir. Tüm bu konular, kredi notu belirlenmesinde olumlu veya olumsuz etki oluşturur.

TC Kimlik Numarası ile Kredi Notu Öğrenilmesi

Son zamanlarda gerçekleşen birçok işlem TC Kimlik numarası ile yapılıyor. Bu yolla kolay bir şekilde gerçekleşen işlemler kredi notunun sorgulanmasında da kullanılır. Yani Tc kimlik numarasıyla da kredi notu sorgulaması yapılabilir. TC kimlik numaralarıyla kredi notu sorgulaması birçok farklı yöntemlerle gerçekleşir.

Türkiye içindeki kredi notlarıyla ilgilenen bir kuruluş olan KKB’NİN sitesi findex.com aracılığıyla kredi notları öğrenilebilir. Bu kapsamda güncel ve doğru bilgiye ulaşılabilir. KKB sitesinden öğrenilen bilgi ücretlidir. Bu yüzden diğer bir yöntem olan kısa mesaj yöntemiyle de kredi notu öğrenilebilir. Bunun içinde 112 numaralı hatta mesaj gönderimi yapılması gerekir.

E-Devlet ile Yapılan Kredi Notu Sorgulaması

E Devlet ücretsiz olarak verdiği hizmette kredi notu sorgulamasında kişinin yalnızca bankalara olan toplam borcunu gösterir. Ücretsiz kredi notu sorgulaması yalnızca ilk kez kredi notu öğrenimi yapacak kişiler için geçerlidir. Bu sorgulama Findeks aracılığıyla yalnızca bir kere yapılır.

T.C. No ile Yapılan Çoklu Sorgulama

Bu sorgulama daha çok esnaf olan vatandaşlar için önerilen sorgulama yöntemidir. Bu yöntem ile sorgulama yapılırken müşterinize ait o T.C. kimlik numarası ile yapılıyor. Çoklu bir şekilde alınan paket ile ödenilen bedel yarı yarıya yapılır.

Findeks bu neden ile esnafa sunulan paketleri sorgulama sayısı baz alınarak oluşturmuştur. Kurum aracılığıyla oluşturulmuş olan bu paketler yıllık olarak verilir. Bu paketlerin seçimini, işletmelerin ticaret hacmine uygun olarak gerçekleştirirseniz maddi yönden herhangi bir zarara uğramazsınız.

Çoklu Paketler Nasıl Alınır?

Çoklu bir şekilde sorgulama yapabilmeniz için kesinlikle esnaf olmalısınız. Bu esnafların daha sonra Findeks sistemine ticari kayıt yaptırmaları gerekir. Bunun için de ilk olarak https://www.findeks.com/ adresine giriş yapılır. Daha sonra açılan sayfanın sağ üst köşesinde ” Ücretsiz Üye Ol ” kısmından göre ” Ticari ” sekmesini seçilir. Açılan ekranda yer alan formdaki tüm alanlar eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulur.

Son olarak da sözleşmeyi okudum ve onaylıyorum seçeneği işaretlenip yeni üye ticari kaydınız oluşturulur. Bundan sonra yapılacak işlem ise paketleri satın almaktır. Bu paketler, https://www.findeks.com/ticari/paketler adresinde yer alır. Bu adreste yer alan paketin yanındaki ” Satın Al ” butonuna tıklayıp giriş yapmanız gerekir.

Bu paketlerin bazıları bireysel müşteriler için bazıları ise yalnızca esnaflara verilir. Satın al butonuna tıklayıp yapılan girişte sonra sisteme beyan edilmiş olan vergi kimlik numarası, T.C. no ve parola girilir. Son yapılacak işlem ise paket ödeme alanlarının doldurulmasıdır.

Kredi Notu Puanlama Sistemi

Kredi notu puanlama sistemi; kredi notlarının puanlarla gösterildiği bir sistemdir. Kredi notları 1 ile 1900 arasında belirlenen bir puanlama sistemiyle gösterilir. Yapılan puanlama şekli de şu şekilde açıklanır:

 • En riskli, orta riskli, az riskli, iyi veya çok iyi gibi şekillerde belirlenir.
 • Kredi alacak bir kişinin kredi notu 1900 puanın altındaysa bankalar bu şekildeki kredi notu olan kişiye kredi vermezler. Çünkü, bu kişiler bankalar için risk taşır.
 • Bir kişinin problem yaşamadan kredi çekmesi veya bankanın bu kişinin kredisini onaylaması için 1200 ve üstü puana ulaşması gerekir.
 • 1500 puanın üzerindeki kişiler için ise bankalar kişilere kredi verme konusunda hiçbir sorun oluşturmaz. Bu kişiler kredilerini kolay bir şekilde alabilir.

Tüm bu detaylar ışığında kişinin kredi notunun iyi veya çok iyi bir şekilde olması, bankalardan kredi çekebilmeleri açısından oldukça önemlidir.

Kredi Notu Kimlere Verilir?

Kişilerin kredi notlarının oluşabilmeleri için banklarla ilişki içinde olmaları gerekir. Buna bağlı olarak bankalarla ilişkileri bulunan her kişinin bir kredi notu olur.

Fakat kişi hiç kredi almamışsa, kredi kartı edinmemişse veya hiçbir banka ile bir ilişkisi yoksa bu kişilerin kredi notu bulunmaz. Çünkü bu bireyin sahip olduğu bir finansal geçmişi olmamıştır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *