«
  1. Anasayfa
  2. Bankalar
  3. Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Maaş Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Kişilerin, maaşlarının yatırıldığı kartlar, istenilen her zaman kullanılabilen kartlardır. Fakat bu kartların, tıpkı diğer kartlar gibi belli bir kullanım süresi ve son kullanma tarihi vardır. Maaş kartları ile kişiler, hesaplarına para yatırma ve çekme, başka bir hesaba para yatırma ya da başka bir hesaptan para alma gibi işlemleri yapabilmektedirler. Bu işlemler için, her bir bankanın farklı koşulları bulunmaktadır. Fakat her banka için geçerli olan bir şey vardır, o da; bu kartların belli bir kullanım süresi olmasıdır. Bu süre, maaş kartlarının ön yüzünde ay ve yıl şeklinde belirtilmektedir. Genel olarak bankalar, bu belirtilen tarihin yaklaşması ile müşterilerini ararlar ve adreslerine yeni bir kartın gönderileceğini bildirirler. Bu bir maaş kartı yenileme işlemidir ve bu şekilde geliştiğinde sizin yapmanız gereken hiçbir şey yoktur.

Maaş Kartı Neden Yenilenir?

Maaş kartı yenileme, çeşitli nedenlerle gerekli olabilmektedir. Bu gereklilikler arasında yer alan, son kullanma tarihinin dolması dışında; kartı kaybetme, kartı çaldırma ya da kartın işlevine engel olacak nedenlerin örneğin kartın yıpranması nedenleri yaşanabilir. Bu nedenlerin hepsi, maaş kartının yenilenmesini gerektirir.

Maaş kartının son kullanma tarihinin dolması üzerine yapılacak yenileme işlemi, banka tarafından kendiliğinden gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında kalan işlemlerde, sürece banka müşterisinin de katılması gerekir. Bu süreç, maaş kartı sahibinin bankaya müracaat etmesi ile başlar. Bu işlem için, her bankanın farklı başvuru yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda, maaş kartı yenileme işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğiz.

Maaş Kartı Yenileme İşlemleri

Maaş kartı yenileme işlemleri, bankalara direkt müracaat ederek, mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanarak, internet bankacılığını kullanarak ya da bankanın müşteri hizmetleri aranarak gerçekleştirilebilmektedir.

Çeşitli müracaatlar sonucunda, bankaya iletilen maaş kartı yenileme talebinden sonra, yine müşterinin tercihine göre gelecek olan yeni kart, kişin adresine postalanabilir ya da banka şubesine teslim edilebilir. Burada dikkat edilecek nokta şudur ki; her banka kartlar üzerinden değişik politikalar yürütmektedir. Bu politikalar içerisinde, fiyat politikaları da yer almaktadır. Dolayısı ile yenilenecek olan kart işlemlerinde, bankalar müşterilerinden ücret talep edebilmektedir. Bu nedenle, kart yenileme işlemini gerçekleştirmeden önce, bankanın müşteri hizmetlerinden ya da banka şubelerinden, konu ile alakalı bilgiyi almak en doğru seçenek olacaktır.

Yeni Maaş Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?

Yenilenmesi üzerine talepte bulunulan maaş kartlarının teslim günü net olarak belirlenememektedir. Çünkü bu süreç, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca, teslimatın yapılacak olduğu şehir de bu sürece etki eden etkenler arasında yer almaktadır. Fakat genel olarak, yenilenmesi için müracaat edilen maaş kartları, bankanın müşterilerine 5 ile 2 hafta arasında bir sürede teslim edilmektedir. Maaş kartı yenileme talebi işleme alındıktan sonra, kart banka tarafından basılır ve anlaşmalı olan kargo şirketi ile adrese teslim edilir. Ya da banka müşterisinin talebine göre bankanın şubesine telsi edilir.

Eğer maaş kartı yenileme talebinde bulunduysanız ve yeni kartınız iki hafta geçmesine rağmen hala size teslim edilmediyse, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da banka şubesine giderek, durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer gelecek olan kartınızın kuryede olduğu bilgisine ulaşırsanız, ilgili bankadan kurye takip numarasını alarak internet üzerinden kargonuzun nerede olduğunu kendiniz sorgulatabilirsiniz.

Yeni Maaş Kartı Gelene Kadar İşlemlerimi Nasıl Halledebilirim?

Maaş kartınızın elinizde olmadığı ya da kullanılamadığı süreçte mağdur olmazsınız. Yapmak istediğiniz işlemleri, elinizdeki kart numaranız ile banka şubelerinden ve atmlerden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey; kart numaranız ve TC kimlik numaranızdır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *