«
  1. Anasayfa
  2. Bankalar
  3. Kredide Bulunan Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredide Bulunan Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Kişiler, değişen hayat koşulları ve daha pahalı hale gelen ekonomik değerler yüzünden sürekli olarak bütçelerini kontrol etmek zorunda kalırlar. Bu tarz bir bütçe kontrolü için de, geçmişten gelen en önemli eğilimlerden olan birikim ve tasarruflardan da faydalanırlar. Bilindiği üzere birikim ve tasarruflar da, bazı konularda ve anlarda yetersiz kalarak, yine bir finansman ihtiyacı meydana getirmektedir. Bunun yanında bankalar da, müşterilerinin bu yetersiz finansman anlarında onlara yardımcı olarak kredi çekmelerini avantajlı hale getirmek istemektedir. Kredilerin doğru bir şekilde kullanılması, aslında kişiler için oldukça büyük bir avantaj olacaktır. Fakat bazı bankaların istediği standart ve prosedürler, yine müşteriler tarafından çok iyi bir şekilde incelenmelidir. Çünkü krediler zaten yeterli mali zorluğu bünyesinde barındırmaktadır. Bankalar tarafından hazırlanan yeni maliyetlere dikkat edilmesi, aslında finansal bütçeleme anlayışı tarafından da çok büyük bir önem arz etmektedir. Bankalar bazı kredi alımlarında, genel olarak kredi hayat sigortası zorunluluğu getirmişlerdir. Bunun en önemli yansımaları ise ihtiyaç kredilerinde değil, taşıt ve konut kredilerinde görülecektir. Tüm bu noktalara bağlı kalarak, müşterilerin hayat sigortasını bilmesi ve maddi yükünü bilerek kredilerini çekmesi gerekmektedir.

Hayat Sigortası Nedir?

Bankalar, finansal yaşamlarında ortaya çıkabilecek olan bütün risklerden kendilerini korumak isterler. Bu yüzden sadece kredi başvurularında değil, aynı zamanda kredi geri ödemelerinde de ortaya çıkacak riskleri ortadan kaldırmak isterler. Bilindiği üzere hayatın birçok farklı gidişatı olabilir. Bankalar da bu yüzden geri ödeme esnasında sağlık anlamında veya aniden meydana gelebilecek bir kaza ile ölme riski olan kişilerin, hayatlarını sigorta ile garanti altına almaktadır. Böyle bir durumda ise sigorta şirketleri bankalara olan borcun ödenmesindeki garantör haline gelmektedir.

Hayat Sigortasının İşlevi

Hayat sigortalarının yıllık maliyetleri genel olarak 150 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Borçların ödenmesi esnasında hayat sigortası olan kişilerin ölmesi durumunda, kalan bütün borç taksitleri ise sigorta şirketleri tarafından ödenecektir. Aynı zamanda bankaların bu tarz bir isteğinin olması, uzun vadeli olarak kredi anlaşmalarının da doğru bir şekilde sunulmasına olanak hazırlar.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *