«
  1. Anasayfa
  2. Kredi Notu
  3. Kredi Sicili Bozuk Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Ne Yapmalı?

Kredi Sicili Bozuk Olanlar

Borçlarınızı düzenli olarak ödememeniz, kredi ve kredi kartı kullanımına dikkat etmemeniz beraberinde bir takım sıkıntıları getirecektir. Bu sıkıntılar içinde en büyüğü ise bankaların kara listesine düşmek. Ancak bir tüketici bankanın kara listesine girmeden önce bir takım süreçlerden geçer kredi sicili olarak tanımlanabilen bu süreç içerisinde bankalarla yapacağınız her para hareketi sizin kredi sicili notunuza etki edecektir. Bankalarla aranızı iyi tutmanız istediğiniz nakde istediğiniz zaman kolaylıkla erişebilmenizi sağlayacaktır. Eğer ki sizin kredi siciliniz bozuksa o zaman bankalar gözünde tehlikeli müşteri portföyü oluşturacağınızdan dolayı nakit ihtiyacınız genelde reddedilecektir.

Kredi sicili KKB tarafından düzenlenir ve kişilerin para hareketleri daha doğrusu finans geçmişleri belli bir düzen içerisinde listelenerek kontrol edilmiş olur.  

Kredi Sicilim Bozuk, Ne Yapabilirim?

Bir bankaya kredi talebinde bulunmak istiyorsunuz fakat kredi sicilinizin bozuk olduğunu düşündüğünüzden dolayı cesaret edemiyorsunuz. Bu kanıya varmanızdaki neden ise kredi ödemelerinizi geciktirdiğiniz, kredi kartı ödemelerini ertelediğiniz ve düzenli yatırmadığınız gibi bahaneleriniz var. Mevcut olan bu durum içerisinde böyle düşünmekte de haklısınız çünkü bankalar sizin para hareketlerinizin farkındalar. Sicilinizin bir kere bozulmuş olması tekrar düzeltilmeyeceği anlamına gelmeyeceği gibi düzeltebilmekte kolay olmayacaktır. Bu nedenle de öncelikli olarak para hareketlerinizi tekrar bir düzene koymanız gerekiyor. 

Kredi kartınızı kullanmaya devam edecekseniz o zaman düşük miktarlarda ancak düzenli ödemeler yapmanız gerekiyor. Düzenli olarak yapılan ödemeler neticesinde bir süre sonrasında bankalar sizin kredi notunuzu yeniden değerlendirmek durumunda kalacaktır. Bu süre 5 yıl boyunca devam etmek zorunda çünkü 5 yıl öncesinde sizin kredi sicilinizin düzeltilmesi mümkün değil. Bu incelemeler 5 yılda bir yapıldığı için sizi bu dönem içerisinde kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız gerekiyor.

Bankalara otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Faturalarınız banka aracılığı ve düzenli bir şekilde ödendiği takdirde bu sizin için olumlu olacaktır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *