«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. KREDİ NOTUNUNUZUN OLMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

KREDİ NOTUNUNUZUN OLMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Olası Risk Durumunuz Kredi Notu İle Belli Olur
Kredi Notu Tek Olmasa da En Önemli Olan Değerlendirme Ölçütüdür
Kredi Notu Neden Görünmez?

KREDİ NOTUNUNUZUN OLMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Size ait durumda olan bütün finansal geçmişinizin tek bir ortak kuruluş içerisinde toplanmak sureti ile analiz edilmesinin sonucu olarak oluşmakta olan puanlama sistemine kredi notu adı verilmektedir. Elde edilmekte olan bu puanlama kuruluşa üye durumda bulunan firmalara ya da bireysel olan müşterilere belli bir ücret karşılığında sağlanmaktadır. Ülkemiz dahilinde birtakım finans kurum ve kuruluşları kendi kendilerine bir puanlama sistemi oluşturmuş olsalar bile bütün müşterileri hakkında olan verilere ulaşamadıkları zamanlarda ortak bir yere üye olmak zorunda kalırlar. Aynı zamanda bireysel müşterilerin yanı sıra büyük şirketlere ve devletlere bile not vermekte olan uluslararası kuruluşlar da mevcuttur.

Olası Risk Durumunuz Kredi Notu İle Belli Olur

Kredi notunuzun ne olduğuna göre bütün bankalar öncelikle olası risk durumunuzu çıkartmaktadırlar. Çıkartılmış olan risk durumunuz dahilinde bankaların pek çoğu finansal durumlarınızı bir değerlendirme içerisine alıp almaması konusunda karar vermesini kolaylaştıracak sistemler de kurmaktadır. Kurulmuş olan bu otomatik sistemler aracılığı ile bankalar kredi vermeyecekleri müşterileri hiçbir şekilde değerlendirme içerisine almıyorlar. Ayrıca bu sayede de zamanlarından ve personellerinden de tasarruf etmiş oluyorlar.

Kredi Notu Tek Olmasa da En Önemli Olan Değerlendirme Ölçütüdür

Bankalar üzerinde tek değerlendirme yolu olmasa da en önemli olarak görüneni kesinlikle kredi notu olarak bilinen not çeşididir. Bununla birlikte Findeks kurumunun her geçen gün içerisinde elindeki verilerin artması urumu ile birlikte verileri analiz etmelerinde kabiliyetlerinin gelişmesi durumu da kredi notunun kredi değerlendirme ölçütleri arasındaki öneminin her geçen zamanda arttığını söylemek mümkündür.

Kredi Notu Neden Görünmez?

İnsanlar kredi notlarını kontrol etmek istediklerinde kredi notları dahilinde bir puanlama görmediği zaman endişeye düşebiliyorlar. Bu endişelerinin sebebi is genel olarak bu notlarının olmaması dolayısı ile bir kredi başvurusu gerçekleştiremeyeceklerini düşünmelerinden kaynaklanmaktadır. İnsanların bu endişelerine bir çözüm olarak söyleyebiliriz ki kredi ürünü kullanım maziniz beş yılı aşmış ise ve bunun yanı sıra hiçbir kredili ürün kullanımı gerçekleştirmemiş iseniz böyle bir nota sahip olmama durumunuz da söz konusu olacaktır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *