«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Kredi Notunu Düşüren Unsurlar Nelerdir ?

Kredi Notunu Düşüren Unsurlar Nelerdir ?

Kredi notu, kişilerin tüm finansal geçmişinin analiz edilmesi sonucunda oluşturulan puanlama sistemine verilen isimdir. Kredi notu belirlenirken son 5 yılda yapılan aktif bankacılık hizmetlerine bakılmaktadır. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin risk raporları üzerinden kredi notuna ulaşmakta ve kredi notu ne kadar düşükse kredi kullanma olanağı da o kadar düşük olmaktadır. Kredi notu birçok unsur tarafından doğrudan etkilenmektedir. Kredi notunda ciddi bir düşüş olması için kredi ya da kredi kartı ödemelerinizde sürekli bir düzensizlik tespit edilmesi gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler, düzenli ödeme talimatları sayesinde kredi notlarını yavaş yavaş yükseltebilir. Kişiler kredi notunu banka görevlilerinden öğrenebileceği gibi İnternet üzerinde bulunan bazı programlarda bu konuda yardımcı olmaktadır. Kredi notunu düşüren unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır.

-Borç Takibine Girmek

Kredi ve kredi kartlarına ait borçların düzenli ödenmemesi, kullanıcı hesaplarının takibe girmesine ve buna bağlı olarak kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Kişiye olan güvenin sarsılması ve ödeme zorluğu çekeceği durumlar ön görüldüğü taktirde, bankanın kredi kullandırma oranı büyük ölçüde riske girmektedir. Borçların takibe takılmasının nedini çoğunlukla düzensiz yapılan ödemeler olmaktadır. Bu nedenle kullanıcıların düzenli ödeme yapmaları, iyi bir kredi notu oluşturmak adına büyük önem taşımaktadır.

-Kapatılan Kredi Kartları

Kredi kartlarına 3 kez ödeme yapılmaması halinde kredi kartları kullanıma kapatılmaktadır ve borcun tamamı ödenmeden geri açılmamaktadır. Bu doğrultuda borç yüzünden işleme kapatılan kredi kartları da kredi notu hesaplanırken dikkate alınmaktadır. Kredi notunu düşürmek istemeyen kullanıcılara, ödeme gücünden yüksek limitte kart kullanmama ve düzenli ödeme yapma gibi tavsiyelerde bulunulmaktadır.

-Yanlış Bilgiler Verilmesi

Kullanıcıların, kredi talebinde bulunurken finansal durumları ile ilgili verdikleri yanlış ve hileli bilgiler ödeme zamanlarında yaşanan sıkıntılar ile ortaya çıkmaktadır. Kişinin kredi notu yüksek bile olsa, kişinin beyanı ile verdiği yanlış bilgiler sisteme not alınıyor ve kredi notu düşürülüyor.

-Geciken ve Kaçırılan Ödemeler

Kişilerin kredi kartı ve kredi ödemelerindeki gecikmeler sadece faiz işletmekle kalmayıp, kredi notunda da düşüşe neden olmaktadır. Ödemelerde 1 gün bile gecikme yaşanması durumunda, kredi notu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı kullanan kişilere, bu gibi sıkıntılar yaşamamaları adına otomatik ödeme talimatı verme önerisinde bulunuluyor. Bu konuya gerekli özen göstermeyen kullanıcılar, bankaya konut ve ihtiyaç kredisi için başvurduğunda kredinin ya bir kısmı verilmekte, ya da kredi notu düşüklüğü sebebiyle reddedilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Düzensiz ve gecikmeli ödemeler yüzünden kredi notu düşen kişilerin, kredi notlarını kısa süre içerisinde yükseltmeleri mümkün değildir. Kredi notunu yükseltmek için borçların asgari tutarı değil tüm borç düzenli bir şekilde ödenmelidir. Kredi kartı limitleri düşürülüp, kalan borç düzenli olarak ödenmelidir. Sürekli olarak yapılan kredi ve kredi kartı talepleri de kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *