«
  1. Anasayfa
  2. Kredi Notu
  3. Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu bankadan yapılmakta olan kredi kartı işlemleri, kredi işlemleri gibi birçok ödeme düzenliliği gibi detayların ortak bir yerde toplanarak analiz edilmesi sonrasında müşterilere verilen puanlardır. KKB olarak ifade edilmek ile beraber Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından analiz edilen puanlama sistemi tarafından toplanır ve sonrasında analiz edilerek puanlama sıralamasında müşteri belirlenerek kredi notu verilir.

Kredi not belirlemesinde görevli olan kurum tarafından müşterilere verilmekte olan puanlar aynı zamanda birçok avantajı da etki etmektedir. Kredi notu neden önemlidir sorusunun cevabında düşük nota sahip olan müşterilerin bankacılık işlemlerinde özellikle kredi çekim uygulamalarında oldukça sıkıntı yaratabilmektedir. Kredi notu hesaplaması sonucunda müşterilere verilen kredi notları 1 ile 1900 arasındadır. 1 illa 1900 arasından sunulan kredi puanlamasında hesaplamada yüksek değere sahip olmak geçmiş ödemeler baz alınarak ilerleyen dönemde gerçekleştirilecek olan ödemeleri hakkında ödeme performans belirlemesinin tahmin edilmesi işlemidir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Önem Taşımaktadır?

Müşterilerin sahip oldukları kredi notları özellikle bankacılık işlemleri aşamasında son derece önemlidir. Bu aşamada kredi notunun yüksek olması daha kolay kredi kullanımına etki etmektedir. Bunun yanı sıra kredi notları müşterilere sunulan ek avantajları da sunuyor. Kredi notun belirlenmesinde risk faktörleri bankalar için son derece önemlidir.

Kredi Notunun Yüksek Olması

Kredi notu müşterilerin geçmiş döneminin baz alınması ile gelecek dönemde yapılabilecek olan ödeme performansının tahmin edilmesidir. Bu aşamada dikkat çeken ise ödemelerin düzenli olmasıdır. Ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiren müşterilerin yüksek kredi notuna sahip olması muhtemeldir. Bunun ile beraber kredi notunun yükselmesi aşamasında kredi kartı kullanımı ve kartın düzenli ödeme içinde yer alması da önem taşır. Kredi notunu 1 ile 1900 arasından hesaplanmak ile beraber düşük olması durumunda 3 ile 6 ay arasından ödemelerin düzenlenmesi ile yükselebilir. Bu durumda ise istenen kredi gibi banka işlemleri ise yapılabilmektedir.

Kredi notunun yüksek olması durumunda kredi kullanımında son derece önem taşımaktadır. Kredi notu neden önemlidir sorusunun cevabında yüksek riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi gibi belirleme kriterleri baz alınarak gerekli kredi çekim işlemine yer açılabilir ya da açılamaz.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *