«
  1. Anasayfa
  2. Kredi Notu
  3. Kredi Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bankaların birbirleri ile paylaştıkları en önemli verilerden biri olan banka kredi notunu nasıl öğrenirim diyorsanız sizin o anki maddi durumunuzun ve geçmiş dönemdeki maddi hareketlerinizin kredi çekmeye uygun olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu skorda size 0’dan 1900’e kadar bir kredilibite puanı atanır. Notunuz 0 ile 700 arasında ise kredi çekmenizi bankalar oldukça riskli olarak nitelendirmekte ve kredi isteklerinizi olumsuz şekilde yanıtlamaktadır. Aynı şekilde kredi notunuz 1900’e ne kadar yakın ise yeni kredi çekmeye o kadar uygun olduğunuz anlamına gelmektedir ve bankadaki işlemleriniz o kadar hızlı sonuçlanacaktır.
Kredi notu hesaplanırken sizin son 6 ay ya da 1 yıllık dönemdeki maddi gelir ve giderlerinize bakılır. Bu noktada kredi kartı kullanımınız oldukça önemli bir yere sahiptir. Kredi kartı borcunuzu nasıl ödediğiniz, düzenli ödeme yapıp yapamadığınız ya da asgari tutar ödeme sıklığınız gibi etmenler sizin notunuz için belirleyici olur. Kredi kartının yanı sıra hali hazırda çekmiş olduğunuz bir kredi varsa ya da daha önce çekip ödemiş olduğunuz bir kredi varsa kredi notunuz hesaplanırken bu krediyi ödeme performansınız da göze alınacaktır.

Banka Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Günümüzde toplu paraya ihtiyaç duyacağımız birçok durum ile karşı karşıya kalabiliriz. Gerek evimiz için harcama yapacağımızda gerek düğün, nişan gibi özel geceleri organize ettiğimizde gerekse ev ya da araba satın alma gibi isteklere sahip olduğumuzda aklımıza takılan ilk soru banka kredi notunu nasıl öğrenirim olmaktadır. Kredi çekip çekemeyeceğimizi belirleyen en önemli unsur olan kredi notunuzu İnternet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Takibe Düşmemek Çok Önemli

Kredi kartı borcunu ya da kredi borcunuzu öderken bir kez bile ödeme aksaklığı yaşar ve yasal takibe düşerseniz bu durum kredi notunuzu birden düşürecektir ve düşen bu kredi notunuzu kısa sürede yeniden üst seviyelere çıkarmanız mümkün olmayacaktır. Banka kredi notunu nasıl öğrenirim bilmek isteyenler en yakın bankaya giderek bu bilgiye ulaşabileceği gibi internet üzerinden de bu bilgiye erişebilir. www.findeks.com adresinde tc kimlik numaranız ve diğer kimlik bilgileriniz ile yapacağınız girişlerde bankaların size kredi vermek için değerlendirdiği kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *