«
 1. Anasayfa
 2. Kredi Kartları
 3. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Para yerine geçen, alışveriş yapmak için kullanılan, harcama gerçekleştirmek ve taksitli işlem yapabilmek amacı ile çok sık faydalandığımız kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır?

Türkiye’de kredi kartı limitleri, bir bireyin belgelenebilir maaşının 2 katı ile 4 katı arasında değişiklik göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında, kredi kartı kullanmak ve tanımlanan limitin karşılığında borçlanmak mümkün. Elbette, belirli dönemlerde kredi kartınıza uygulanacak olan hesap kesim işlemi ve bu işlem karşılığında ödeme gerçekleştirmek sureti ile. Kartınızın hesap kesim tarihinin nasıl değiştirileceğini bilmiyorsanız, artık öğreneceksiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Bir kredi kartı, sahibine mal veya hizmet alabilmesi için ödeme yapabilmesini ve bunun karşılığında bankaya borçlanmasını sağlayan, finansal bir araçtır. Dikdörtgen biçiminde ve plastikten üretilen kredi kartları, genel olarak 16 haneli numaralar eşliğinde düzenlenen, istisnai durumlarda bazı kartlar için farklılık gösteren, üzerinde son kullanım tarihi, kart sahibi ve arka yüzeyinde ise güvenlik kodu bulunan yapay bir levhadan oluşur.

Kredi kartı sahipleri, ödemeyi kartları ile yapmaları durumunda bankaya borçlanır ve bu para bir nevi ödünç alınır. Dönem sonunda ise banka, bu borç üzerine faiz ile birlikte geri ödeme koşuşu getirmektedir.

Kredi Kartı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir kredi kartı sahibi olabilmek, zannedildiği kadar kolay bir işlem değildir. Türkiye’de kredi kartı olmak için yerine getirilmesi gereken genel şartlar ve kriterler mevcuttur. Örneğin;

 • Kredi notunun banka değerlendirmesinde olumlu seviyelerde yer alması,
 • Yasal mevzuat gereği 18 yaşını doldurmak veya aile bireylerinden birinin kredi kartı sözleşmesini onaylaması,
 • Gelirine uygun bir limit talep edilmesi,
 • Yüksek kredi kartı limiti için belge ibraz edebilmesi,
 • Banka sicil kaydının temiz olması ve son 5 yıl içerisinde gecikmeye düşen herhangi bir banka ürünü kullanmamış olması,

Bu gibi şartlar hem yasa gereği hem de bankaların yönetmeliklerine uygun kredi kartı alım kriterleri olarak bilinmektedir.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Bir bireyin kredi kartı başvurusunun değerlendirmesi, o kişinin yasal mevzuatlarda kredi kartı sahibi olup olamayacağını da belirler. 18 yaşına erişmiş ya da ailesi tarafından kredi kartı alabilmesi için sözleşme imzalanmış bir birey, uygun risk koşulları ve bankanın uygun görmesi halinde kredi kartı sahibi olabiliyor.

Ancak, her kredi kartı sahibi aynı limitlere sahip olamamaktadır. Peki, kredi kartı limitini belirleyen faktörler nelerdir ve kart limiti neye göre belirlenir? Bu sorunun cevabı, BDDK’da bulunuyor.

BDDK, tüm bankalara iletmiş olduğu yönetmelikler itibari ile bir bireyin alabileceği kredi kartı limitini de belirlemiş oluyor. Buna göre, ilk defa kredi kartı alacak bir birey için kredi kartı limiti, toplamda 2 yıl süre ile net belgelendirilebilir kazancının 2 misli, sonraki süreç için ise 4 misli kadar olabilecektir. Yani, asgari ücreti baz aldığımız durumda, bu rakam 2020 yılı için;

 • İlk defa kredi kartı alanlar 2.324,00₺ x 2 = 4.648,00₺
 • 2 yıldan fazla süredir kredi kartı kullananlar 2.324,00₺ x 4 = 9.296,00₺

Olacak şekilde hesaplanabilmektedir. Maaşınız ve belgelenebilir geliriniz yükseldikçe, kredi kartı limitinizde isteğinize göre yükseltilebilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı ve banka hesap kartlarında dönemsellik esası bulunur. Bu durum, işlem yaptığınız ödeme aracı veya hesabın belirli iki tarih arasındaki dönemini kapsar. Dönem başlangıcı, bir önceki dönemin sonundan itibaren başlar, dönem sonu ise yeni dönemin son gününü belirler.

Dönem sonu ile birlikte hesap kesim tarihinde hesap özetiniz kesilmiş olur. Örnek vermek gerekirse, bir kredi kartınız mevcut olsun ve bu kredi kartını 05.01.2020’de almış olun. Bankanız ile sözleşme imzalarken, size bir hesap kesim tarihi belirlenir. Mesela, Her ayın 5’i gibi.

Kredi kartınızı bir sonraki aya dek kullanabilir ve ilk hesap kesim tarihiniz olan 05.01.2020 tarihinde, kartınızdan yapmış olduğunuz bakiyeler tarafınıza borç olarak yansıtılır. Bu borçlar hesap kesim tarihinde netlik kazanır ve 1 hafta ile 10 gün arasında belirlenmiş olan son ödeme tarihinde tamamen ya da asgari ödeme koşulu ile geri ödenmeleri gerekir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Belirleme

Bankaların tarafınıza belirli şartlar doğrultusunda sunduğu ya da talebiniz üzerine tahsis ettiği kredi kartları, hesap kesim tarihlerinde borcunuzun netleşmesi üzerine hesap özetiniz tarafınıza iletmekte ve en geç 10 gün içerisinde asgari ya da asgari üzeri ödeme beklemektedirler.

Bu süreç içerisinde kart borcunuzun ödenmemesi ve gecikmeye düşmeniz, sizler için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple hesap kesim tarihinin belirlenmesi oldukça önemli bir konudur. Her iş yeri, her kurum veya her serbest meslek, kişiye aynı tarihlerde aynı kazançları sağlamaz. Bir firma, çalışanına ayın 1’inde, bir başka firma ise 15’inde maaş veriyor olabilir. Bu gibi durumlar için hesap kesimine dikkat etmek ve mümkün mertebe en iyi günü seçmek avantajınıza olacaktır. Hesap kesim tarihini belirlemede önemli olan noktalar;

 • Maaşınızdan sonraki süreç içerisinde olması,
 • Borçlarınız ve diğer ödemeleriniz ile aynı güne denk gelmemesi,
 • Ay sonuna kalmaması,

Bu ve benzeri şekilde hesap kesim tarihi belirlemeniz durumunda, ödemelerinizin çakışmamasını sağlar ve sürprizler ile karşı karşıya kalmazsınız.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı hesap kesim tarihlerini değiştirmek mümkündür. Her kredi kartı, başlangıçta belirli bir tarih aralığına özel olarak ayarlanmış ve sözleşme buna göre hazırlanmış olsa bile kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirmek oldukça basit bir işlemdir.

Eğer kredi kartınız ile ödemeler konusunda sıkıntı yaşıyor veya başka bir sebep dolayısıyla hesap kesim tarihini değiştirmek istiyorsanız, bu işlemi beş farklı kanal üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok insan bu işlemin mümkün olup olmadığını bilmese de hayatın olağan akışı sürecinde iş değişikliği, işin terki, işsizlik veya belirli sebepler doğrultusunda kolaylık sağlanması amacı ile hesap kesim tarihini değiştirebiliyorsunuz. İşte bu işlemi mümkün kılan yöntemler;

 • Mobil Bankacılık
 • İnternet Bankacılığı
 • Şubeden Değişiklik
 • Telefon Bankacılığı
 • ATM’den değişiklik

Bu beş farklı kanal, sizlere kredi kartınıza ait hesap kesim tarihini değiştirmek için olanak sağlıyor.

Mobil Bankacılık ile Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Günümüzde bankacılık işlemleri, şubelerden çok mobil bankacılık üzerinden yapılmaktadır. Mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında, kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği de bulunuyor. Bu işlemden yararlanabilmek için izlemeniz gereken yol ise;

 • Bankanızın mobil uygulamasına girin
 • Kartlarım menüsüne ilerleyin
 • Kredi Kartım/Kartlarım’ı tıklayın
 • Kart ayarları’na gidin
 • Hesap kesim tarihini değiştir’i seçin
 • İstediğiniz tarihi seçin

Ve bilgileri kontrol ettikten sonra bu işlemi onaylayın.

İnternet Bankacılığı İle Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

İnternet bankacılığı, şubesiz bankacılığa geçiş sürecinde her ne kadar kullanıma açık olsa bile mobil bankacılık kadar yaygın olamadı. Bunun başlıca sebebi ise her evde veya her iş yerinde kişi başına düşen bilgisayarın, kişi başına düşen akıllı telefondan az olmasıdır.

Mobil bankacılığa kıyasla daha az kullanılan internet bankacılığı, online işlemlerin yer aldığı menü üzerinden yine kartlarım ve kart ayarlarına gitmek yolu ile kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliğine izin veren işlemler arasında.

Şubeden Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

İnsanların genel olarak hafta içi çalıştığı düşünülürse, bankacılık işlemleri için şubelere gidilmesi zor zanaat. Ancak, mobil ve internet bankacılığından yararlanamadığınız ya da şubeye yakın olduğunuz anlarda, kredi kartı hesap kesim tarihini şube içerisindeki yetkililerden destek alarak da değiştirmeniz mümkün olabiliyor.

Bu sayede pratik bir şekilde işlemi gerçekleştiren gişe görevlisi, talep etmiş olduğunuz tarih için güncelleme yaparak, bu konudaki isteğinizi yerine getirmiş oluyor.

Telefon Bankacılığı ile Hesap Kesim Tarihi Değiştirmek

Hesap kesim tarihi değiştirmeniz için bir başka yöntem ise telefon bankacılığı ve bu hizmeti sağlayan müşteri hizmetlerinden destek almak. Bankanızın telefon bankacılığı hattına bağlanarak, ilgili tuşlamaları yapabilir ve kredi kartları menüsünden bir müşteri yetkilisine bağlanabilirsiniz.

Sözlü teyit işlemlerini takip eden kısa bir süre içerisinde, sizin taleplerinizi yerine getirecek olan müşteri temsilcisi, bu konudaki değişikliği kısa sürede gerçekleştirecektir.

ATM’den Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık, şube derken, bir diğer hesap kesimi değiştirme yöntemi daha olduğunu unutmayalım. Bu yöntem, yol üzerinde görebileceğiniz, bankanıza ait herhangi bir ATM üzerinden yapabileceğiniz işlemden ibaret.

Kredi kartınızı ATM’ye taktıktan sonra menü üzerinden kredi kartı işlemlerine ilerlerseniz, karşınıza açılan ekranda kredi kartı hesap kesim tarihi ile ilgili sekmeyi görebilirsiniz. Buradan dilediğiniz zaman hesap kesim tarihi değişikliği gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *