«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Konut Kredisi Nedir

Konut Kredisi Nedir

Konut alımlarının, yeni ya da kullanılmış olabilir, finanse edilmesi amacıyla gerçek kişilere satın alınacak konutun ipoteği alınarak ya da satış vaadi sözlemesine bağlı olarak iyi niyet mektubu teminatı ile kullanılan kredilerdir. Konut kredileri 2007 yılında Mortgage Yasası ile mortgage kapsamına girmiştir. Böylece krediyi alanlar düşük aylık ödemelerle ve yüksek vadelerle birlikte normal kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir ki bu tüketicilerin daha çok işine gelen bir yöntemdir. Ayrıca bu kredilerin süreleri 20 yıla kadar uzatılabilmektedir. Kredi ödemesi bitene kadar konut ipotek olarak alınır ve ödeme bittiğinde ipotek kaldırılır.

Konut Kredisi Kimlere Verilir

Bankalar krediyi verebilmek için öncelikle krediyi alacak kişinin mevcut gelirini, geçmiş kredilerini ve kredi borçlarını gibi etkenlere bakar. Eğer kişi geçmiş kredi borçlarını düzenli ödemiş ve herhangi kredi borcu bulunmuyorsa bu tüketicinin kredi alabilme notunu yükseltecektir. Ancak bunlarla sınırlı kalmamakla birlikte her bankanın kredi verme kriterleri farklıdır. Önemli noktalardan biri de almak istenilen taşınmaz malın ekspertiz değerinin belirlenmesidir, belirlenen bu değerin yüzde 80’i konut kredisi olarak kullanılabilmektedir. Önemli olan diğer şart kredi peşinat tutarıdır. Krediyi alacak kişinin sahip olduğu tutar evin gerçek değerinin yüzde 20’si olmalıdır. Bu şarta uyulmadığı takdirde aylık kredi ödemelerinde kişiye zorluk çıkarmaktadır. Ayrıca konutlar için bir takım sigortalar uygulanabilmektedir ama bu bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Tüm bu şartlar sağlandığında 18-70 yaş aralığındaki kişiler krediyi alabilecek durumdadır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır

Öncelikle eğer peşinat ödemeden kredi almak istiyorsanız ipotek değeri olan bir mülk göstermeniz gerekir ama bu evin sizin üzerinize olma gibi bir şart yoktur. Burada amaç satın alınan konutun %75’ini size ev kredisi olarak verirken kalan %25’lik bölümünü ipotek ettiğiniz ev üzerinden tüketici kredisi yoluyla size kredilenmektedir. Eğer elinizde böyle bir mülk yoksa ekspertiz raporlarının yüksek çıkması gerekmektedir.Diğer ve en çok kullanılan yöntem evin eksper değerini yüksek gösterip, bu sayede çıkan kredinin evin tamamını karşılamasıdır. Üçüncü yöntem evin kalan %25’lik kısmını kişilerce ayrı bir ihtiyaç kredisi adı altında tamamlanması yöntemidir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *