«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kefil Olunan

Kefil Olunan Kişi Ölürse Ne Olur?

İş sahibi, bordrolu, sigortalı ve maaşı belirli periyotlarda eksiksiz ve düzenli yatan bir çalışan olsanız bile. Bankaların kredi alabilmeniz için öne sürdüğü koşulların çok büyük bir kısmını sağlamış olsanızda bankadan almak istediğiniz kredinin miktarı yükseldikçe bankanın size olan güveni aynı oranda azalmaktadır. Bu sebeple kredi almak istediğiniz banka  sizden, sizin için öne sürdüğü koşulları sağlayabilecek olan kefil olarak adlandırdığımız bir başka kişiyi bulmanızı ve bir açıdan bulduğunuz kişinin size şahitlik etmesini, sizin yetersiz kaldığınız, borcu ödeyemediğiniz zamanda kredinizi sanki kendisi çekmiş gibi üstüne almasını ve ödemesini  bekler. 

Kefil nedir? Kefil, hukuksal  terim olup birinin borcunu ödemediği ya da verdiği sözü tutmadığı zaman onun yerine borcu ödemeyi ya da sözü yerine getirmeyi üstlenmiş olan kimse şeklinde tanımlanır. Nihayetinde ölümlü bir dünyada yaşadığımızın farkındayız. Madem öyle, kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusu her kefilin aklındaki cevaplanması zor ve sonuçlarına katlanması hayli zahmetli bir soru. Bu soruyu şimdi beraberce cevaplamaya ve altına girmiş bulunduğunuz ağır sorumluluğun sonuçlarına katlanmak için daha iyi bir şekilde anlamaya çalışalım.

Kimileri kefil olunan kişinin ölmesi durumunda kefaletin de sona ereceğini düşünmekte fakat bu düşüncenin doğruluğunu ancak kefil olunan kişi borcunu sonlandırıp ölmüşse savunabiliriz. Bunun haricinde borç devam ettiği sürece kefalet de devam eder. Peki borçlunun mirasçıları ne olacak dediğinizi duyar gibi oldum. Yazının başında da belirttiğim gibi kefaletin sorumluluğunu kaldırmak öyle göründüğü gibi kolay değil. Bilindiği üzere mirasçıların reddi miras yapma gibi bir şansı bulunmakta, yani kefil olunan kişinin öz oğlu bile borçtan kaçma şansına sahipken kefil borçlunun borcunu ödemekle mükellef olmaktan  kaçamıyor. Kefil olunan kişi öldüğü zaman gerekli işlemler yapılıp, öldüğüne dair belgeler gerekli yerlere iletilir ve sonuç olarak kefil yeni borçlu konumuna getirilip kalan borcun kalan süre içerisinde ölen kişi ile yapılan anlaşma aynı kalacak şekilde ödenmesi beklenir. Banka bu konuda kendini yasalar ve kefalet akdi ile korumaya almıştır. Sonuç olarak kefil her açıdan yükümlüdür.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *