«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Kasko Hesaplama

Kasko Hesaplama

Öncelikle kasko nedir ile başlamak yerinde olacaktır. Kasko; kullandığınız aracın, başta trafik kazaları sonucu aldığı zararların kasko firmaları tarafından ödenmesi özelliğini sağlamakla beraber yaptırdığınız kaskonun değeri ve özellikleri oranınca hırsızlık, sel, çevresel kazalar, yangın gibi çeşitli etkilerden dolayı alınan zararın karşılanması olarak belirtmek yerinde olacaktır. Bunun yanı sıra kasko yaptırdığınız firma ile anlaşmanıza göre yapılan kaza bedeli az ya da çok olsun ilk kazada aracın yenilenmesi koşulları da yapılabilmektedir. Ancak özellikle küçük veya büyük çaplı kazaların yarattığı yüklü onarım bedellerinin kasko firmasınca yaptırılması demektir. Büyük kazalarda ise kullanım dışı veya özür oranı çok yüksek olan araçlarda, aracın bedelini aynen alabilir ya da araç yenilenerek size verilir.

Kaskosu yapılacak araçların hesaplanmasında pek çok etken vardır. Bu etkenlerin başında aracın model yılı gelmekle beraber aynı zamanda aracın markası da bir etkendir. Özellikle lüks araç grubuna giren jeep türü araçların vergi oranları ile doğru orantılı olarak kasko değerleri de normal binek araçlara göre daha fazladır. Kabaca orantılamak gerekirse normal bir binek araç ile jeep yani suv araç arasındaki fark %30 oranında daha fazladır. Elbette bu yalnızca bir ortalama değerdir. Aracınızın marka değeri yükseldikçe kasko değeri de yükselecek ve dolayısı ile kasko yaptırırken daha fazla ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Kasko hesaplaması yapılırken ele alınan özellikler:

 • Aracın yaşı
 • Modeli
 • Markası
 • Motor hacmi
 • Kasko yaptıracak bireyin mesleği
 • Aracın özel yapım, yurt içi ve yurt dışı bir marka değerinin oluşu
 • Aracın bulunabilirlik oranı ve bulunabilirlik yedek parça sektörü
 • Sürücünün yaşına, ceza puanlarına, trafik geçmişine

Şimdi de kasko hesaplaması yapılırken sıraladığımız etkenleri tek tek inceleyelim:

Aracın yaşı:

Aracınızın yaşı ilerledikçe ( yaşlandıkça ) kasko bedeli de aynı oranda düşecektir. Ancak yaş sorgulaması yapılan aracın markasına, sizin trafik geçmişinize göre bu oranlar artı veya eksi yönde değişim gösterebilmektedir. Örneğin daha genç bir sürücüye göre daha olgun bir sürücünün kasko fiyatı aynı olmayacak ve dolayısı ile daha olgun olan sürücü daha az kasko ücreti ödeyecektir.

Aracın modeli ve markası:

Aracınızın model ve markası piyasa da ne kadar değerli ise araca biçilen kasko değeri de o kadar yüksek olmaktadır. Böylece aracınızda oluşabilecek arıza ve darbelerin değeri de ona göre hesaplanmaktadır. Örneğin 200 bin TL değeri olan bir araca sahipseniz ve bu 200 TL değerinde aracınızın markası oldukça popüler ise dolayısı ile parçaları da pahalı olacaktır. Hal böyle olunca da kasko firmasınca daha fazla kasko değeri ölçülmekte ve bu değere göre sizle anlaşmalar yapılmaktadır.

Sürücü yaşı, mesleği:

Son birkaç sene önce uygulamaya geçilen bir hesaplama yöntemidir. Bu hesaplama ile artık daha olgun yaştaki sürücülere daha az kasko bedeli öderken daha genç yaşta bulunan sürücüler ise neredeyse mevcut kasko değerinin iki katı oranınca daha fazla ücret ödemek zorunda bırakılmıştır. Kasko şirketlerinin bu uygulamadaki yöntemler ile kendini daha fazla korumaya aldıklarını söylememiz yerinde olacaktır. Genç yaşta bulunan bireylerin deneyimsiz olmalarından kaynaklanan bu uygulama ile bir yandan daha olgun yaştaki bireyler içinde bir fırsat uygulaması olarak nitelendirilmektedir. Örnek olarak 100 bin TL olarak değer biçilen araca 1.000 TL olarak kasko bedeli ödeyen olgun yaştaki sürücüler bu uygulama ile karlı çıkmakta ancak genç gruba giren sürücüler ise 1.000 TL yerine neredeyse 2.000 TL’ye varan ücretler ödemek zorundadırlar.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *