«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hisse Senedi Almak Karlı mı?

Hisse Senedi Almak Karlı mı?

Hisse Senedi Almak Karlı mı?

Hisse senedi almak karlı mı? Düşüncesi yatırım yapmak isteyenlerin merak ettiği konular arasında geliyor. Ancak bunun yanıtını verebilmek için öncelikli olarak hangi şirkete ait olan hisseleri almak istediğinizle alakalı olan bir durumdur. Bunun için şirketin sektörü, karlılığı gibi farklı analizlerin yapılarak tercih edilmesi gerekiyor. Mesela geçtiğimiz sene enflasyon hızlı bir şekilde yükselmiş ve buna paralel olarak da faizlerde büyük artışlar olmuştu.  Aynı sene içerisinde büyük şirketler yatırım yapmak yerine faiz geliri elde etmek için bu alanı tercih ettiler.

2018 yılının başlarına baktığımızda ise özellikle İnşaat sektörü ve bu sektöre bağlı olarak hareket eden şirketlerin hisse senetleri yüksek ithal girdilerinin olmasından kaynaklı olarak dövizi yükselmesi onları ciddi anlamda sıkıntıya düşürdü ve hisse senetlerinde düşüşler yaşandı. Yani bir önceki sene yükseliş içerisinde olan İnşaat sektörü 2018 yılında neredeyse zararla kapattı demek yerinde olacaktır. Bunun için hisse senedi almak karlı mı? Değil mi kararını verebilmemiz için içinde bulunduğunuz konjonktür ve sektör çok önemli denilebilir.

Türkiye’de siyaset sürekli olarak renk değiştiriyor ve bu değişimde genel olarak sektörlerin tamamını etkiliyor. Özellikle de geçtiğimiz aylarda yaşadığımız seçimler faizlerin yükselmesine neden olduğu için ilk çeyrekte ciddi bir dalgalanma söz konusuydu ve yatırımcılar hisse senedinin yerine farklı alternatifleri tercih etmişlerdi. Siz yatırımınıza yön vermek istediğiniz zaman önce bir piyasa analizi yapmalı ve krizleri de göz önünde bulunarak çözüm üretmelisiniz.  Eğer içinde bulunduğunuz dönem hisse senedi almanız konusunda size gülüyorsa o zaman şu taktikleri denemenizi de tavsiye edebilirim.

Hisse Senedi Alma Taktikleri

Piyasa ve şirket analizi bu taktiklerin temelinde yer alıyor. Fakat sizin bu analizleri yapabilecek yeterliliğiniz yoksa o zaman borsayla ilgilenen kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz.  Bankalar ve finans uzmanları bu konuda size yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *