«
  1. Anasayfa
  2. Bankalar
  3. Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2020

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2020

Bankaların kredi işlemlerinde vatandaşlardan talep ettiği birçok belgenin başında gelen gelir belgesi bankalar için özelikle kredi tutarının belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bankanın sizin aylık ve yıllık gelirinize göre verebileceği maksimum krediyi vermesi için görmesi gereken gelir belgesi olmadan kredi çekmenin sadece iki şartı vardır. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların birçoğu için geçerli olan bu durum bankaların gelir belgesi olmadığı zamanlarda ya çok yüksek maaş ile işe başladığınızı ve çalışıyor olduğunuzu gösteren bir belgeyi ya da ipotek ettirmeyi düşündüğünüz taşınmazı görmek istemesi muhtemeldir. Bu nedenle kaleme aldığımız gelir belgesiz kredi veren bankalar 2020 yazımızda sizlere bu konuda bazı önemli bilgiler aktaracağız.

Kefil istemeden bordrosuz kredi alabileceğiniz bankalar şunlardır:

  • Enpara
  • TEB
  • N Kolay Kredi
  • Akbank
  • ING Bank
  • Odeabank

İpotek Riski

Gelir belgesi olmadan kredi almak isteyen vatandaşların genellikle ilk tercihi olan ipotek durumunda sahip olduğunuz taşınmazın rehin durumunda olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Banka kredinizi düzenli olarak ödemediğiniz ilk andan itibaren sizin taşınmazınızı satarak buradan para kazanma yoluna gidecektir. Genellikle taşınmazın edebileceği ücretin %60 – %70’i oranında kredi veren bankalar bunun aksine daha düşük kredilere de olur vermektedir. Yani 100.000 TL’lik bir taşınmazınız var ise maksimum 60.000 – 70.000 TL aralığında bir kredi çekebilirsiniz fakat istediğiniz takdirde 10.000 TL gibi küçük meblağlı krediler için de ipotek yolunu tercih edebilirsiniz. Taşınmazın %60-70’ini bağlayan bu kredilerde bankanın sürekli olarak sizi takip ederek ödeme gününü bir gün bile geciktirseniz size zorluk çıkaracağını bilmelisiniz.

Yüksek Maaşlı İş

Düzenli geliri olmayan ve banka kredi notu düşük çıkan insanların etik olmasa da tercih ettiği bir diğer yol olan yüksek maaş ile bir yerde işe başlamış görüntüsü veren SGK belgesine sahip olması bankaları tatmin eden ikinci bir belgedir. Yine de bu tür durumlara karşı hazırlıklı ve tecrübeli olan bankalarda yüksek maaşlı işe başlama belgelerine itimat edilmeyerek kredi skorunuza ve geçmişte kullandığınız kredi – kredi kartı – ek hesap – kredili mevduat hesabına yönelik geri ödemelerinizin araştırılacağını unutmamalısınız. Bu şartlar altında gelir belgesi olmadan kredi veren banka çalışanları sizlere büyük bir fırsat sunduğu gibi en küçük bir ödeme aksaklığında ya da gecikmede sizler için büyük sorunlar çıkarabilir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *