«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler mi?

Yıllardır müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaya özen gösteren bankalardan birçok amaçla kredi çekilmektedir veya kredi kartları kullanılmaktadır. Bu kredileri çektiğinizde veya kredi kartlarını kullandığınızda bankalara yaptığınız düzenli ödemeler ise bireyler için kredi notu oluşturmaktadır. Tüm dünya tarafından kabul edilen verilere göre oluşturulan bu kredi notlarına ise kredi kartlarının asgari ödemesini geciktirmeniz veya düzenli ödemeniz baş faktör olarak rol oynamaktadır.

Peki, Kredi Notları Ne İçin Önemlidir?

Bankalara başvurmuş olduğunuz ihtiyaç kredisi, ek hesap, kredi kartı, ev kredisi veyahut araç kredilerinde bankaların size tanıyacakları limitte, verecekleri kredi miktarında, vade süresinde kredi notları oldukça önemlidir. Kredi notlarınızdaki düşük oran veya yüksek orana bakılarak bankalardan sizlere işlemler yapılmaktadır. Örneğin; daha önceki çektiğiniz bir ihtiyaç kredisinde asgari ödemelerinizi geciktirdiğinizde kredi notunuz düştüğü için bankalar verecekleri kredi miktarlarında ve limitlerinde daha az fiyatlar sunmaktadır. Dünyaca belirleniş kredi notları 0 ile 1900 arasındaki skorlar ile belirlenmektedir ve buna göre bireylere krediler sağlanmaktadır.

Evli Kişilerde Kredi Çekme

Evli bireylerde her iki taraf da bankalardan kredi çekerken bankalar eşlerden onay imzası talep etmektedir. Bu onay imzası sadece kanunda takipte ‘kredi çektiğimden eşimin haberi yoktu’ gibi sorunların önüne geçilmesi için istenmektedir. Bunun dışında eşlerin kredi çekmekte birbirilerine attıkları onay imzası sadece kredi çektiğinden haberi olduğuna dairdir. Yani bireyin kendi kredi notuna eşinin kredi notu karıştırılmamaktadır ve ayrı ayrı işlemlere sokulmaktadır.

Atılan bu imza bazı bireylerde eşinizin kredi – kredi kartı borcu sizin kredi puanınızı olumsuz yönde etkiler mi? sorusunu oluştursa da böyle bir durum yoktur.
Yukarıda da anlatıldığı üzere kredi notları her bireye özgüdür ve eşi, babası, annesi gibi faktörler kredi notlarını etkilememektedir. Ancak eğer daha önce birine kefil olduysanız veya olacaksanız burada kefil olduğunuz kişinin borcunu geciktirmesi durumunda sizin de kredi notunuz yaklaşık %10 oranında etkilenecektir. Yani kısacası kredi notunuzu etkileyen sadece iki faktör vardır ve bunlardan en önemli olan kredi veya kredi kartları borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz diğer ise kefil olduğunuz kişinin kredi borçlarını düzenli ödeyip ödememesidir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *