«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Almamı Etkiler mi?

Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Almamı Etkiler mi?

Bir kişinin bankadan kredi talebinde bulunması ve bu talebin onaylanması için bankaların ilk dikkat ettiği husus kredi notudur. Bu ister düşük oranda ister  büyük oranda olsun nakit talebinde ilk karşınıza çıkacak olan konudur. Bunun için acil nakit ihtiyaçlarınızda mutlaka kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

KKB skoru özellikle çekilecek olan miktar yükseldikçe daha fazla ön plana çıkar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük olan rakamlarda bankalar bireysel notlara dikkat ediyor olsa da yüksek nakit talebinde eşlerin notları birbirini mutlaka etkileyecektir. Bunu özellikle konut kredisi taleplerinde görebiliyoruz.

Banka tüketiciye kredi imkanı tanırken evdeki kişi sayısını dikkate alır çünkü aylık taksit tutarının hanedeki kişi sayısının ve gelir durumunun yarısını geçmemesi gerekiyor. Böyle durumda da tüketicinin kredi borçlarını daha rahat ödeyebilmesi için önemlidir.

Üsttede belirttiğimiz üzere bankalar yüksek tutarlardaki kredileri kullanmak isteyen kişilerin eşlerinin de sahip oldukları gelir durumunu inceler ve ona göre önlem alınmasını ister.

Eşinizin Kredi Skor Puanı Düşükse Kredi Çıkar mı?

Eğer eşiniz daha önce kredi çekmiş ve ödeyememişse ve yasal takibe düşmüşse bu durumda kredi notu düşük olacaktır. Dolayısıyla sizin kredi çekmeniz de mümkün olmaz. Böyle durumlarda size tavsiyemiz ise önce düşük miktarlarda kredi çekerek eşinizin borçlarını temizlemelisiniz bu sayede hem sizin kredi notunuz yükselecek hem de eşinizin kredi notu yükselecektir.

Sonuç olarak bankalar her evdeki kredi hareketlerini çok iyi bilir ve ona göre hareket eder. Eğer sizin daha önce yasal takibe takılmış bir borcunuz yoksa bu durumda siz ve eşinizin kredi çekmesinde istenilen miktara göre herhangi bir sorun olmayacaktır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *