«
  1. Anasayfa
  2. Krediler
  3. Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Bankaların kredi olanakları son zamanlarda büyük farklılıklar göstermeye başladı. Bu farklılıklar tüketicilerin menfaatlerine göre düzenleniyor: Kredi faiz oranlarının düşmesi, kredi vade sayılarının yükselmesi, kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasının yanı sıra ertelemeli kredi veren bankalar olarak son zamanlarda sıklıkla duyulur hale gelen bir hizmet ortaya çıktı. Bu hizmetin başlangıcı ile birlikte hemen hemen her banka ertelemeli kredi olanakları sunar hale geldi.

Ertelemeli Kredilerin Özellikleri Nelerdir?

Ertelemeli kredi, bankaların kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen ve bunun için başvuran tüketicilerin bankaların vermiş olduğu süre kadar kredi ödemelerini ertelemeyi içeriyor. Kredi olanaklarından o anda yararlanılırken kredi ödemelerine bankaların belirlemiş oldukları vade kadar ileri tarihte ödemeye başlıyorlar.

Ertelemeli kredi imkanları ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus kredi ödemeleri için yapılacak toplam tutarın erteleme süresine göre değişiklik göstermesidir. Yani kredi ödemelerine 3 ay geç başlayacak olan bir tüketici 3 aylık faiz oranları toplam tutara eklenerek ödemeyi kabul etmiş sayılıyor.

Ertelemeli Kredilerin Faydaları Nelerdir?

Nakit paraya ihtiyaç duyan birçok tüketici ertelemeli kredi olanaklarından yararlanıyor. Bu hizmetin tüketicilere sağlamış olduğu birçok yarar söz konusu. Öncelikle kredi kullanımı ile birlikte ellerine sıcak para geçerken bu sıcak paranın geri ödemesine ertelemeli olarak başlamaları ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde gidermelerine olanak sağlıyor.

Ertelemeli kredide ertelenen her ay için toplam tutara eklenen faizin düşük olması da toplam tutarda gözle görülür büyük bir fark yaratmaması ertelemeli kredinin cazip hale gelmesini sağlıyor. Bu da tüketicilerin ertelemeli kredileri çok düşünmeden kabul etmelerine neden oluyor.

Ertelemeli Kredi Vade Süreleri

Ertelemeli kredi hizmetlerinin içerikleri, vade süreleri, faiz oranları gibi teknik konuları bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bu nedenle bu kredi imkanlarından yararlanmak isteyen tüketiciler hangi bankanın sunmuş olduğu hizmetin daha avantajlı olduğunu araştırmasını sağlıyor. Genel olarak ertelemeli kredi vadeleri 2 ile 6 ay arasında değişiyor. Bazı bankalar kredi ödemelerini 2 ay kadar ertelerken bazı bankalar da 6 aya kadar erteleyebiliyor.

Ertelemeli Krediden Kimler Yararlanabilir?

Erteleme kredi şartları normal kredi şartları ile aynı özellikleri kapsıyor. Tüketicilerin bu kredi olanaklarından yararlanabilmesi için öncelikle maaş bordrosu ile bankaya müracaat etmeleri gerekiyor. İkinci bir özellikte hali hazırda ödenen bir kredi varsa gelirin toplamı ile mukayese edilerek gelirin % 40’lık bölümünün üzerinde olup olmadığı araştırılıyor. Eğer ki gelirin % 40’lık bölümünün altında ise tüketicilere ikinci kredi imkanı sunuluyor.

Herhangi bir geliri olmayan ancak taşınır ve taşınmaz gibi mallara ve kira gelirlerine sahip olan kişiler bankalara bu tür kredi için başvurabiliyorlar. Kredi kartı ya da kredi ödemelerini aksatmayanlar, bankalara fatura ödeme talimatı verenler ya da maaşları ile emekli aylıklarını ilgili bankalardan alanlar bankaların ertelemeli kredi hizmetlerinden kolay bir şekilde yararlanabiliyorlar.

Ertelemeli Krediden Kimler Yararlanamaz?

Bu krediden yararlanmak için öncelikle belli bir gelir düzeyinde olmak gerekiyor. Geliri olmayan kişiler bu hizmetlerden yararlanamıyorlar. Geliri olan ancak hali hazırda bir kredi ödeyen tüketicilerin ödedikleri kredi tutarının gelirinin % 40’ı kadar olmuş ise bu imkanlardan yararlanamıyorlar.

Kredi ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapmayan, 90 günlük süre içerisinde bankalara olan mevcut borçlarını tahsil etmeyenler ertelemeli kredi kullanamıyorlar. Özellikle Merkez Bankası kapsamında kara listede olanlar diğer kredilerde olduğu gibi ertelemeli kredilerde de sorunlar ile karşılaşabiliyorlar.

Herhangi bir geliri olmayan ancak bankaya göstrrebileceği herhangi bir teminatı da olmayan kişiler de bu hizmetlerden muaf tutuluyorlar.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Kredi kullanımı için baz alınan en önemli özellik, tüketicilerin sahip oldukları kredi notlarıdır. Bankalar tüketicilerin talepleri doğrultusunda kredi onayı vermeden önce ilk etapta tüketicilerin kredi notlarına bakıyorlar. Kredi notu yüksek ya da belli bir seviyenin üzerinde olan kişilere kredi onayı çıkarken, kredi notu düşük ve belli bir seviyenin altında olan tüketicilere kredi onayı çıkmıyor.

Kredi notu düşük olduğu için kredi başvurusu yapamayan tüketicilerin bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öncelikle kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor. Kredi notlarının yükselme kriterleri tüketicilerin borçlarını zamanında ödemesine bağlı olarak gelişiyor. Son ödeme tarihi olarak belirtilen süreyi aşmayan, zamanında ödeme yapan kişilerin kredi notları düzenli olarak yükselişe geçiyor. Bu yükseliş ile birlikte de kredi başvurusunda bulunabiliyorlar.

Bunun yanı sıra kredi notlarını yükseltmenin bir başka önemli formülü mevcut faturaların ödenmesi için bankalara ödeme talimatı verilmesidir. Düzenli ödeme talimatları ile birlikte bankalar belli bir süre sonra tüketiciler için olumlu rapor sunarken bu rapor kredi notlarının da yükselmesini sağlıyor.

Kredi Faiz Oranları ve Kredi Vadeleri

Tüketiciler ne kadar kredi kullanmak istediklerini bankaların sunmuş oldukları kredi faiz oranlarına göre belirliyorlar. Her bankanın kredi faiz oranları birbirine yakın olsa da farklılıklar gösteriyor. Ancak kredi faiz oranları arasındaki küçük farklar bile toplam kredi tutarına vurulduğunda genel ödemelerde büyük farkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle kredi kullanmadan önce bankaların faiz oranlarının araştırılması ve en düşük faiz oranı hangi bankaya aitse o bankadan kredi kullanılması daha avantajlı olarak görülüyor.

Bankalar kredileri sunarken genellikle 6, 12, 24 ,48, 60, 120 ve 180 ay vade seçeneklerini kullanıyorlar. 120 ve 180 ay genel olarak konut kredisi için kullanılan vade sistemidir. Diğer vade sistemleri ise ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi ve araç kredileri için geçerli oluyor. Vade süreleri uzadıkça kullanılan kredinin toplam tutarı da yükseliyor. Ancak aylık ödemeler de bir o kadar düşüyor. Tüketiciler gelirlerine ve aylık durumlarına göre hangi vadede kullanmak istediklerini belirliyorlar.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *