«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. ERKEN EMEKLİLİK NEDİR?

ERKEN EMEKLİLİK NEDİR?

SGK’dan emekli olarak ayrılabilmeniz için öncelikle üç ana şartın yerine getirilmesi çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bu üç şartta tam olarak her insanın bildiği gibi yaş, yıl ve prim günü şartlarının üçünü de tamamlamış olmanız gerekiyor. Erken bir şekilde emekli olabilmeniz için aynı zamanda bazı avantajlar da mevcut durumdadır. Emeklilik yaşınızı geri alabilmek adına öncelikle yıpranma, malullük, engelli emekliliği tarzında olan fırsatların yanı sıra üç önemli avantajın da olduğunu bilmenizi isterim.

Kadınlara Doğum Borçlanması

Kadın çalışan kimseler adına geçen yıllar içerisinde çıkarılmakta olan yasaların ve düzenlemelerin etkisi ile birlikte çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulması onlar için büyük bir mutluluk yolu olmuştu. Bununla birlikte bu hak ilk defa SSK kadın çalışanlarına tanınmış bir  hak olsa da daha sonraki zamanlarda bu haklardan memur olan kadınlar ya da Bağ Kur bünyesinde bulunan kadınlar da yararlanmaya hak kazanmışlardır. Tabi ki bunun için de yerine getirmeniz gereken birtakım şartların olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi doğum öncesinde gerçekleştirilecek olan SGK tescilidir. Diğer ise doğum sonrasındaki iki yıl dahilinde herhangi bir primden faydalanmamış olmak ve sonrasında doğum sonrası iki yıl içerisinde çocuğun sağ olması durumu aranmaktadır.

Askerlik Borçlanması İle Erken Emeklilik

Erkekler adına ise askerlik süreleri boyunca hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma şartı bulunmaktadır. Askerliğini işe girmeden evvel yerine getiren çalışanlar borçlanma sayesinde hem prim şartını azaltabilir hm de bir ya da iki yıl kazanabilir.

Yaştan Emeklilik

Kısmi bir şekilde emeklilik konusu oldukça bilinen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaştan emekli olma durumu ise tamamen kısmi emeklilik olarak adlandırılır. Kısmi emeklilik işlemini gerçekleştirebilmek adına belli bir prim gününün, sigortalılık süresinin ve bunun yanı sıra aynı zamanda yaşın da doldurulması gerekmektedir. Yaştan emeklilik sayesinde üç bin altı yüz, dört bin beş yüz ve beş bin dört yüz iş gününü doldurarak emekli olma şansına kısa ve net bir şekilde sahip olduğunuzu bilmenizi isterim.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *