«
  1. Anasayfa
  2. Bankalar
  3. En Yüksek Faiz Veren Bankalar

En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Bankalarda, birikim yapma amacıyla toplu para üzerinden faiz alan birçok bireysel müşteri var. Banka işlemlerinden birisi olan vadeli mevduat hesabı sayesinde hem yatırım şansı yakalayan, hem de bu işlem sayesinde geçimini gerçekleştiren insanlar bulunuyor. Güvenli ve risksiz bir şekilde paranın değerini korumak için bankalarda vadeli mevduat hesabı açılabilir, gelişen teknolojiyle beraber bankaya gitmeden internet üzerinden açılan mevduat hesaplarına hızlıca ulaşıp, takibinizi sağlayabilirsiniz. Paranızı faize yatırarak yatırım sağlamak için yapılması gerek tek şey yatırılan para üzerinden faizin uygulanacağı gün sayısını belirlemektir. Gün sayısını 32 günlük veya 1 aylık olarak belirttiğiniz takdirde sistem sizlere 1 ayda uygulanacak faizi, günlüğe bölündüğünde günlük faizi göstermektedir. Belirlenen gün ve paranın faizden ayrılma zamanı tamamen müşteriye aittir.

Ülkemizde birden fazla devlet bankası, yarı özel yarı devlet ve tamamen özel bankalar bulunmaktadır. Merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranları doğrultusunda, BDDK’nın belirlenen prosedürlerini sağladığınız takdirde faiz oranları farklılık gösterebilir. Aynı zamanda her yıl Merkez Bankası tarafından faiz oranları yükseltildiğinde, bankalarında faiz oranları yükselmektedir. Merkez Bankası ve bankalar aynı oranda ilerlemek durumundadır. Peki, Ülkemizde en çok faiz veren bankalar hangileridir?

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Veriyor?

Bankalar arasında 32 günlük faiz oranları ele alındığı takdirde en yüksek faiz oranını veren bankalardan birisi, Türkiye Ekonomi Bankasıdır. Türkiye ekonomi bankası, Fransız Grubu BNP bünyesindedir. TEB güncel olarak 2020 yılında Türkiye’de ki bankalar arasında en yüksek faiz oranını belirleyerek, mevduat faiz oranını %12,50 olarak açıklamıştır. TEB’i takip eden her ilde şubesi bulunmayan, sanal banka niteliği sağlamak isteyen bankalar Burgan Bank ve Alternatif Bank’tır. Burgan Bank’ın 2020 yılı için belirlemiş olduğu faiz oranı %11,60. Alternatif Bank’ın ise belirlemiş olduğu faiz oranı %12,25’tir. Fibabank’ın yatırım hesabı olarak tanıttığı kiraz hesabın faiz oranı ise %11,50’dir. Fibabank’ı takip eden İNG’nin turuncu hesabı 2020 itibari ile %11,50 olarak açıklanmış ve Fibabank’la aynı faiz oranına sahip olmuştur. Devlet bankaları arasında ise en yüksek faiz oranını Ziraat Bankası sağlamaktadır. Özel bankalara nazaran daha düşük olan faiz oranı 2020 yılı itibari ile %9,75 iken, bir diğer devlet bankası olan Halkbank’ın mevduat faiz oranı %9,50’dir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *