«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. ÇOCUK YARDIMI

ÇOCUK YARDIMI

ÇOCUK YARDIMI: Yeni bir bebek doğduğu zaman eve doğumu ile beraber aynı zamanda neşe ve mutluluğu da getirecektir. Onun ilgisini çekebilmek için yapılacak olan her hareketi yapacak ve bir noktada da onun geleceği, iyiliği ve bakımı için de elinizden geleni asla ardınıza koymayacaksınız. Ama bu noktada bir zamandan sonra artık masrafların da arttığını fark etme durumunuz hiç de geç olmayacaktır. Bu masraflar arasında mamasıydı beziydi derken bu masraf kalemlerinde görülen artış her geçen gün içerisinde sizleri zorlamaya yetebilecek kadar çok olarak kendisini göstermektedir. Ama bu noktada devlet yeni doğum yapmış olan ailelere destek verebilmek adına onlara yardım etmeyi amaçlamaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğan çocuk parası olarak adlandırılmakta olan bu ödenek bütün annelere Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan bir yardım çeşididir. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi buyardım türünden bütün doğum yapmış olan anneler faydalanma şansına sahip olacaklardır. Yeni doğan çocuk parasının miktarı doğan çocuğun sayısına göre değişiklikler ve farklılıklar göstermektedir. İlk çocuk için ailelere öncelikle üç yüz Türk lirası ödenecektir. Sonrasında gelen ikinci çocuk için ise aileler devletten dört yüz Türk lirası yardım alırken üç ya da daha fazla çocuk için devletten alınacak yardımın fiyatı ise altı yüz Türk lirasıdır.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Karşılanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Ailelere yönelik olarak sağlanmakta olan bu yardım çeşidinden çalışan veya çalışmayan bütün annelerin faydalanma şansı mevcut olsa da devletin bu faydalanma şansı içerisinde annelerden bazı şartları istemesi çok doğal bir durumdur. Bununla birlikte doğum yapmış olan annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması istenir. Ayrıca yardım sahibi olabilmek adına annenin bizzat bir başvuru işlemi gerçekleştirmesi lazım. Sonrasında ise bu yardımın kapsamına eklenecek olan doğum tarihlerine dikkat edilmelidir. Ayrıca unutulmaması gerekir ki ölü olarak gerçekleşmiş olan doğumlar için bu yardım sağlanmamaktadır. Başvurunuzu ilgili olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek bizzat şekilde gerçekleştirmenizin ardından bu yardımı almaya hak kazanacaksınız.

72 aydan büyük olan bir çocuk için 41,45 TL veriliyor. Yüzde 40 engeli bulunan bir çocuk eğer 72 aydan küçük ise çocuklardan her bir için 124,34 TL veriliyor. En az yüzde 40 engeli bulunan 72 aydan büyük olan çocuklara her bir çocuk için 62,17 TL ödeniyor

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *