«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. ÇEK KARŞILIĞI KREDİ NASIL ALINIR ?

ÇEK KARŞILIĞI KREDİ NASIL ALINIR ?

-Bu yazımızda çek karşılığı kredi nasıl alınır?

-Elimizde bulunan çeki nasıl krediye çevirip avantaj sağlayabiliriz?

-Çek karşılığı kredi nedir?

-Karşılıksız çek nedir?

-Çekim karşılıksız çıkarsa ne olur?

Gibi konulara değineceğiz. Sevgili okurlar öncelikle para gündelik hayatta çoğu insanın ihtiyaç duyduğu bir araçtır. Paraya ihtiyaç duyan çoğu kişi de krediye başvururlar. Bu kredi işlemleri için öncelikle bir bankaya gitmemiz gerekiyor. Başlıktan da anlaşılacağı üzere çekimizi krediye çevirmek için bir banka seçmelisiniz. Bu bankaya gittiğinizde çek/senet kredisi bölümüne başvurmanız gerekiyor. Şu pandemi döneminden dolayı şu an başvurularınızı internet üzerinden seçtiğiniz bankanın sitesinden yapabiliyorsunuz. Peki ama bu süreç nasıl ilerleyecek? Kimler çek/senetini krediye çevirebilir? Bu süreçte hangi bilgilerimiz kullanılır? Çek karşılığı kredi nedir? Bu sorularınızın hepsi yazımızda sizleri bekliyor. Bu konu açıkçası internet mecrası üzerinde bankaların reklamları dışında pek üzerinde durulmamış. Bu yüzden sizlere elimden geldiğince doğru ve öz bilgileri vermeye çalışacağım. Hadi yazımıza geçelim..

Çek karşılığı kredi nedir?

Öncelikle çek karşılığı kredi nedir? Sorumuzdan başlayalım. Şimdi bir ürün sattığınızda ödemenizi çek ile alabilirsiniz. Bu çek durumları genelde esnaflar veya şirketler için geçerli olduğundan bankalar buna göre bir ayarlama yapmışlar. Bireysel çeklerinizi krediye çevirmek biraz zordur. Elinizde olan çeki vadesi dolmadan bir şekilde harcamanı gereken bir yer var. İşte bu yüzden bu krediye başvurabilirsiniz.  Bu kredi firmaların, vadeli mal/hizmet satışları nedeniyle elde ettikleri senetlerin ve çeklerin teminat olarak alındığı, çek ve/veya senetlere belirli bir marj uygulanmak suretiyle nakde dönüştürüldüğü kredi türüdür. Bu krediyi almak için en üst yazıda da belirttiğim üzere bir bankaya başvurmanız gerecektir. Burada bilmeniz gereken şey bankalar her şeyi kontrol ettikleridir. Bu da onların yaş tahtaya basmadıklarını gösterir. Başvurduğunuz andan itibaren sizin kredi notunuzdan başlayarak kredi sicilinize ve diğer prosedürlere bakacaklardır. Ayrıca çeki yazan ve çeki bozduran kişinin de bilgilerine bakarlar. Bu bilgilerlide bilmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Karşılıksız çek nedir?

Çeklerinizin vade süresi oldukça önemlidir. 6 aydan fazla vadeye sahip çeklerinizde bahsettiğimiz işlemleri uygulamak zordur.

 Bu durumda karşılaşacağımız aksiliklerde olabilir tabii ki. Bunlardan birisi  ve ilk akla geleni elinizdeki çek karşılıksız çıkarsa ne gibi sorunlar yaşarım? İşlemim yarıda mı kalır? Gibi sorulardır. Bu ticari amaçlı çeklerde bazen bu gibi karşılıksız çek olayı olabiliyor ne yazıkki. Veya mahkeme kararlı yasaklı çek olabiliyor. İşte bu durumdaki süreci öğrenmek için buyurun yazımıza devam edelim.

Bu durumda krediyi aldığınız bankaya bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Bu talihsiz durumlara yakalanmamak için bir ticaret firmasına öneri olarak piyasadaki müşterilerinizi iyi tanımanızı tavsiye ediyorum. Bu durumu hiç bir firmanın yaşamamasını dilerim.

Bu yazımızda çek karşılığı Kredi nasıl alınır? Sorusunun yanıtlarını derledik. Kısaca özetlememiz gerekecekse bir ticari firmanın sahip olduğu vadeli çekten bir amaç doğrultusunda faydalanması için bu krediye başvurabileceğini belirttik. Bu durumda bir takım prosedürlerden geçeceğini ve yaşadığı karşılıksız çek olumsuzluğu anında bankaya bir miktar para ödeyeceğini anlattık. Umarım bu yazı tüm merak edenlere ve ticari firma sahibi olup çek/senet işleri olan bireylere yararlı bir yazı olmuştur. Bu üzerinde az durulan konuyu sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Biliyorsunuz ki bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizde seçtiğiniz bankada size yardımcı olacaktır. Ve gerekli bilgilendirmeyi elbet yapacaktır. Ben sadece işin bir kısmında size bilgi vermeyi amaçladım. Gerisi sizin uygulayacağınız işlemler doğrultusunda gelişecektir. Bir daha ki yazılarda size yardımcı olmak ve yolunuza ışık tutmak dileğiyle. Hoşça kalın.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *