«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. BİRDEN FAZLA BANKAYA KREDİ BAŞVURUSU GERÇEKLEŞTİRMEK KREDİ NOTUNU NASIL ETKİLER?

BİRDEN FAZLA BANKAYA KREDİ BAŞVURUSU GERÇEKLEŞTİRMEK KREDİ NOTUNU NASIL ETKİLER?

Birden fazla sayıda bankaya bir kredi başvurusunda bulunmak ve veya aynı gün içerisinde pek çok sayıdaki bankaya kredi başvurusu işlemi gerçekleştirmek gibi faaliyetlerin kişinin kredi notunu nasıl etkileyeceği konusu pek çok insan tarafından merak edilen bir konu olarak dikkat çekmektedir. Kredi notu dediğimiz not bankaların müşterilerinin başvurularına onay vermek ve bu başvuruları bazı zamanlarda da reddetmek adına değerlendirmeye aldıkları kişinin kredi geçmişini yansıtmakta olan bir puanlama tarzıdır. Bir banka başvur işlemi gerçekleştiren kişinin kredi notunu değerlendirmek adına kredi geçmişini görüntülediğinde kredi notu bu görüntüleme konusundan etkilenecektir.

Kredi Başvurusu Gerçekleştirilince Ne Olur?

Banka kurum ve kuruluşları kredi başvurularınızı değerlendirmek adına kredi geçmişinizde bir kontrol gerçekleştirmeye ihtiyaç duyacaklardır. Kredi geçmişi olarak tabir edilen notunuz kredileriniz ile alakalı olan, kredi ürünleriniz ile alakalı olan, hesap sayılarınız ile alakalı olan ve aynı zamanda zamanında ödeme işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğiniz ile alakalı olan bir durumdur. Aynı zamanda kredi notu kontrol edilerek kişinin bir yasal takip geçirip geçirmediği de öğrenilebilir ve kredi geçmişini kontrol etmenin en iyi yolu da bu olarak bilinir. Banka kurum ve kuruluşları bir kredi başvurusu gerçekleştirdiğinizde tam olarak kredi geçmişinizi incelemekten ziyade pek çok banka başvurunuzun daha hızlı bir şekilde olumlu ya da olumsuz olarak sonuç alabilmesi için öncelikle kredi notunuzu kontrol edecektir. çünkü sizin sahip olduğunuz kredi notunuz kredi geçmişinizde yer almakta olan bütün bilgilerin bir özeti niteliğini taşımaktadır.  

Fazla Başvuru Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Tek bir kredi başvurusu işlemi gerçekleştirmiş olmanın kredi notunuz üzerine büyük bir hasar vermesi gibi bir ihtimal kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü sizin sahip olduğunuz kredi geçmişiniz her ne kadar kötü ya da iyi olursa olsun bu hiçbir şekilde fark yaratmayacaktır. Tek bir tane uygulanan kredi başvurusunu absorbe etmeye yetecektir. Fakat kısa bir süre içerisinde pek çok bankaya çok sayıda başvuru işlemi gerçekleştirmek kredi notunuza ciddi bir zarar verir.

Diğer yazımız olan ( Findeks Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler) bakabilirsiniz .Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *