«
  1. Anasayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Bankaların Kredi Şartları Nelerdir ?

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir ?

Kredivermek bankaların sunduğu en büyük hizmetlerden biridir. Günümüzde banka kredileri sayesinde birçok kişi ev ve araba gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kişiler bankalardan özellikle ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri gibi krediler kullanmak istemektedir. Başvuracağınız kredi türü ne olursa olsun, bankaların kredi kullandıracağı kişilerde aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların yerine getirilmemesi, kredi notunuzun düşük olması gibi bazı nedenler yüzünden krediniz olumsuz sonuçlanabilmektedir. Kredi kullanmak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

– 18 Yaşını Doldurmuş Olmak: 18 yaşını doldurmak yasal bir sorumluluk olsa da, çoğu banka kefil yada ipotek olmadan 20 yaşının altındaki kişilere kredi vermemektedir.

-Bankalar Tarafından Yasal Takibe Alınmamak: Kredi ya da kredi kartı ödemelerinizin düzgün olmamasından dolayı yasal takibe düşmeniz halinde kredi talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır. Yani kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

-İpotek gösterecek olan kişiler, eş rızasının yazılı olduğu bir evrak vermek zorundadır.

-Gelir Belgesi : Bankalara gelir kaynağınızı resmi bir belge ile göstermeniz gerekmektedir. Bankadan kredi alabilmek için son iş yerinizdeki sigorta giriş kaydınızın son 3 ayı doldurmuş olması gerekmektedir.

-Kefil Götürmek : Çoğu banka eskisi kadar kefil talep etmemektedir. Fakat bankanız talep ederse kefil göstermek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Bankalar kredi verecekleri kişilerde bazı şartlar aradığı gibi, kredi verirken bazı evraklarda talep etmektedir. Bankadan kredi kullanacak kişilerden istenen evrak listesi şu şekildedir.

-Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet

-Gelir belgesi

-Sgk dökümü

Vadelerine Göre Kredi Türleri Nelerdir ?

Vade süreleri, kredi geri ödeme zamanı için kullanılan bir terimdir. Bankalar tarafından tüm kredi çeşitleri uzun,kısa ve orta vadeli olarak değerlendirilmektedir. Kullanım miktarı ve kullanım amacına göre verilen krediler, geri ödeme sürelerine bağlı olarak belirlenmektedir.

-Kısa Vadeli Krediler : toplam taksit ve geri ödeme süreleri 1 yıl ve 1 yıldan az olan kredi türleridir. Verilen kredinin miktarına göre ödeme süresi en fazla 12 ay tutulmaktadır.

-Orta Vadeli Krediler : 1 yıldan uzun ve 5 yılı geçmeyen kredi türleri orta vadeli kredi türleri olarak geçmektedir. Vade süresi, kullanılacak kredinin kampanya durumuna ve bankanın sağladığı avantajlara göre değişiklik göstermektedir.

-Uzun Vadeli Krediler : uzun vadeli krediler 5 yıldan uzun ve 10 yıla kadar olan kredileri kapsamaktadır. Uzun vadeli krediler genellikle konut kredilerinde kişilere sunulmaktadır.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *