«
  1. Anasayfa
  2. Bankalar
  3. Banka Kara Listesi Nedir?

Banka Kara Listesi Nedir?

Bankalarda kara liste, finansal kurumlarca kredi kartı veya kredi müşterisi olup borcun ödenmediği, icra takibinin başlatıldığı ya da gecikmeli olarak borç takibinin yapılması amaçlı oluşturulan listedir. Kara listede ismi geçen müşteriler, bu andan itibaren hiçbir banka veya finansal kurumdan kredi kartı veya kredi talebinde bulunduğunda olumlu cevap alamayacaktır. Kara listenin amacı, kredi borçlarını ödemeyen ya da ödemekte güçlük çıkan müşterilerin daha fazla borç oluşturmasının önüne geçmektir, bu kapsamda tüm bankalar kara listesini paylaşmaktadır.

Kara Listeye Kimler Alınır?

Tüm finansal kurumlar tarafından kredi kartı veya kredi borcunun ödeme günü geçen müşterilere, ilk 30 gün içerisinde bilgilendirme ve ihtar yapılır. Ödeme yapılmaması üzerine 60. günün geçmesiyle borçlulara yazılı ihtar gönderilir ve tekrar ödenmemesi gibi bir durumda da 90. gün itibariyle yasal işlem başlatılarak, kara liste dahiline alınır. Müşteriler, isimleri kara listeye alındıktan sonra borçlarını ödeseler bile borcun ödenmesinden sonra da uzun bir süre bu listeden isimleri silinmez ve bankalardan kredi talebinde bulunamazlar.

Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Finans kurumları kara liste takibini Merkez Bankasına bildirilmiş listeleri inceleyerek yapar. Kara listeye adı yazılmış müşterileri tespit edebilmek için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

  • Kredi Kayıt Bürosu Risk Merkezi Raporu sorgulamasının yapılması ile kara liste incelenmesi,
  • Kredi veya kredi kartı başvurusunun yapılması ile kara liste incelenmesi,
  • Bankaların bildirimde bulunduğu Merkez Bankası bünyesi ile kara liste incelenmesidir.

KKB Risk Merkezi Raporu ile kara listeye ulaşmak en kolay yoldur. Bir çok banka için bu listeye online olarak ya da şubeye başvuruda bulunularak erişim sağlanabilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede olunduğu öğrenildiğinde hemen yapılması gereken kara listeden çıkmak yani en kısa sürede borcu ödemektir. Kara listeye düşmeye neden olan borç ödense bile bir süre finansal kurumlar bu kişiye kredi sağlamak istemeyebilir.

Herhangi bir sebeple kara listeye girilmiş daha sonra da borç ödenmiş ise bankaların güveninin kazanılması için bir süre hareketli mevduat hesabı açılabilir, düzenli fatura, kira ve diğer ödemeleri banka aracılığı ile yapmak iyi bir yöntem olabilir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *