«
  1. Anasayfa
  2. SİGORTA-BES
  3. ARAÇ VERGİSİ(MTV) HESAPLAMA

ARAÇ VERGİSİ(MTV) HESAPLAMA

Motorlu taşıtlar vergisi olarak da bilinmekte olan araç vergisi motorlu kara taşıtları üzerinden doğaya salınmakta olan emisyonun oranına, aracın koltuk sayısına ve de yaşına göre belirlenen ve her sene içinde yeniden değerleme oranlarına göre tutarları belirlenmekte olan bir taşıt vergisi olarak da bilinmektedir.

MTV Hesaplaması

Araç vergisi hesaplaması ya da kısaltması ile kullanılacak olur ise MTV hesaplaması söz konusu olunca otomobiller adına motorlarının silindir hacimleri ve araçların yaşı gibi aynı zamanda aracın ilk tescil tarihi de baz alınarak bir hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Otomobiller adına motorların silindir hacimleri motorlu taşıtlar vergisi miktarının artmasında önemli bir rol oynamakta ve önemli bir etken olarak bilinmektedir. Aracın motor silindir hacminin artması aynı zamanda ödenmesi gerekli olarak görülen motorlu taşıtlar vergisinin de artmasına neden olacaktır. Ayrıca aracın artan yaşı vergi tutarını düşüren bir faktör olacaktır.

MTV Nasıl İndirimli Ödenir?

Aracınıza ait olmakta olan motorlu taşıt vergisi tutarını indirimli bir biçimde ödemek adına motorlu taşıtlar vergisi tutarının TSRŞB tarafından yayımlanmış olan kasko değeri tutarının yüzde beşinden daha fazla olması gerekmektedir. Bununla birlikte kasko değerinin yüzde beşinden fazla bir miktarda yer alıyor ise burada motorlu taşıt vergi tutarı aynı yaş grubu dahilinde olan bir alt seviye araç vergisine göre ödenmektedir. Motorlu taşıt vergisi için ödenecek olan tutar kasko değerinin yüzde beş oranından düşük ise burada herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisi için ödenmesi gerekli olan borcun sorgulanması durumu sahip olunan aracın vergi borcu ile alakalı olup gelir idaresi başkanlığı tarafından internet sitesi aracılığı ile plakaların ve TC kimlik numaralarının kullanımı ile gerçekleştirilir. Ayrıca pek çok bankanın internet şubesi üzerinden de sadece plaka sorgulanması ile beraber MTV borç sorgulama işlemi ve bununla birlikte borç ödeme işlemi gerçekleştirilmesi mümkün kılınmıştır. Vergi hesaplanması ise model yılı baz alınarak gerçekleştirilen bir hesaplama modelidir. Bununla birlikte bu hesaplama her detayı kapsar.

     Aklınıza taklan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *