«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. AİLE YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

AİLE YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bankalığı tarafından yayınlanmış olan bildiri kapsamında aile yardımının çerçevesi de belirlenmiş oldu. Temmuz ayından itibaren memur aylığı adına aile yardımı ile alakalı olarak rakamların da belli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca memur olan kimseler ve bunun yanı sıra memur emeklisi olan insanlar bir nokta yetmiş beş enflasyon farkı almaya hak kazanmışlardır. Bu duruma göre memur ve memur emeklisi olan kimselerin maaşlarına da yüzde beş nokta yetmiş beş oranında zam yapılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca aktif bir biçimde devlet dairelerinde çalışma hayatına devam eden kimseler ise bu zamma ek olarak aynı zamanda yardım almaya da hak kazanmışlardır.

Aile Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır?

Aile yardımı konusu temelinde devlet memuru olan kimselerin maaşlarının üstüne gelecek olan eklentiyi ifade etmektedir. Fakat aile yardımı kapsamından yararlanabilmek adına ilgili kurumlara ve bakanlığa yerine getirilmesi gereken şartları karşıladığınızı da bildirmiş olmanız gerekmektedir. Yardım konusu sigortalı oluş durumunun statüsü hiçbir şekilde fark etmeksizin belli bir maaşın karşılığı olarak çalışmayan ya da herhangi bir SGK kuruluşu üzerinden aylık alamayan eşler ve bunların yanı sıra çocukları adına da ödenmektedir. Yardım ödeneğine başvurabilmek için öncelikle herhangi bir belgeye ihtiyaç duymayacaksınız. Bu noktada başvuru işlemlerinizin gerçekleşeceği nokta tamamen E-Devlet kapısıdır. Burada Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve size özel olan şifreniz ile giriş yaparak başvuru işlemini tamamlama fırsatına da erişmiş olursunuz. Ayrıca başvurunuz bu aşamadan sonra değerlendirilmeye alınır ve değerlendirilmesinin ardından da onay alması halinde memur olan kimselerin maaşları üzerine ek olarak bu ücret yansıtılır.

Aile Yardımı Ödenmeyen Memurlar

Evlenmiş olan ve çocuklarının çalışarak ya da emekli maaşına sahip olup eşleri adına yardım bekleyenler bu şansa sahip olamazlar. Yirmi beş yaşını tamamlamış olan çocukları adına bir aile yardımı talep edenler burada bir kesinti ile karşılaşacaklardır. Ancak bu noktada yirmi beş yaşını doldurmasına rağmen evlenmemiş olan ve çalışamayacak durumda çocukları olanlara ise bu ödenek verilir.

devletin sağlamış olduğu diğer yardımlar bu link den bakabilirsiniz. Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *