«
  1. Anasayfa
  2. Krediler
  3. 2020 Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

2020 Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

2020 Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim

Günümüz ekonomik şartları, piyasaların içinde bulunduğu durum, alım gücünün azalması ve bununla beraber sürekli artan; gıda, sağlık, güvenlik gibi vazgeçilmesi mümkün olmayan temel ihtiyaçları maaşı ile karşılayamayan biz tüketicilerin çaldığı ilk kapı tabi ki kredi. Peki  kredi nedir, sınırı var mıdır?

Kredi, sınırı daha önceden sözleşmede belirtildiği süre zarfı içerisinde geri ödeme yapılması koşulu ile gerekli maddi imkânın  sağlanması veya bu imkânın başka bir kişi ya da kuruma aktarılması şeklinde açıklanır . Kendi içerisinde ev, ihtiyaç, tatil, bayram, eğitim gibi farklı dallara ayrılmış olsa bile özet olarak alınan maaşın alım gücünü karşılayamadığı yerde devreye giren bir faktördür. İçerisinde belirli miktarda nakit, geri ödeme için belirlenmiş faiz oranı ve tanımlanmış bir süre olduğu için tabii ki alabileceğiniz kredinin de bir sınırı vardır.

Kredi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kredi alabilmek için gereken şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz; belirlenmiş bir maaş bordrosuna, sigorta kaydına, resmi olarak kayıtlı olunan bir işe, kredinin miktarına ve türüne göre ödenemeyen zamanlarda kalan borcun tahsil edilmesi için kefile ve son olarak temiz bir sicil kaydıyla birlikte yüksek bir kredi notuna sahip iseniz size kredi vermeleri için başka bir sebebe ihtiyaçları olmadığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak bütün belgelerin, evrakların, kayıtların tutulduğunu, gereken şartların sağlandığını, bankadan ön onay alındığını ve kredi miktarı için görüşüleceğini varsayarsak başta sorduğumuz sorunun cevabını verebiliriz.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Çekeceğimiz ihtiyaç kredisinin aylık taksidini maaşımızın maksimum %60’ı olacak şekilde hesaplarsak ortalama kredimizi de hesap yapmamız mümkün. Yani; Asgari ücret 2324 tl iken %60’ı 1394 tl dir. Bankanın 48 ay vade koyduğunu varsayıp aylık taksit tutarımızı sınır koyulmuş 48 ay vade ile şu şekilde: (48×1.394=66.912) çarparsak aldığımız sonuç 66.912 TL dir. Günümüzde asgari ücret ile çalışan bir kişinin alabileceği maksimum kredi tutarını yaklaşık 66.912 TL olarak hesapladık. Yukarıda göstermiş olduğumuz kısa hesaplama ile konumumuz, işimiz ve maaşımız doğrultusunda kendi kredi miktarımızı da hızlı bir şekilde hesaplayıp ona göre bir ekonomik plan çıkarmamız mümkün.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *