«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 2020 Konut Vergisi Ne Kadar Oldu?

2020 Konut Vergisi Ne Kadar Oldu?

27 Aralık 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığınca yeni yılla birlikte konut vergisi 2020 net olarak açıklandı. Konut vergisi mülkiyeti bulunan gerçek kişilerden alınan vergi ödemesi olarak tahsil edilmektedir. Vergilendirme işlemine dayanarak konut sahiplerinin 2020 yılı itibariyle ne kadar vergi ödeyecekleri kesinleşti.

2020 Yılı Konut Vergisi Ödeme Tarihleri Açıklandı

Konut vergisi için 1 Mart 2020 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında ödemeler gerçekleştirilecek. Ödemelere ilişkin olarak resmi olarak açıklanan bu sonuçlar dikkate alınarak 2020 yılı itibariyle ne kadar ödeneceği de kesinlik kazanmış oldu.

Vergisini zamanında ödemeyen mülkiyet sahiplerinin %2 oranında gecikme zammı ödeyeceği de duyuruldu. Bu gecikme zammıyla birlikte konut vergisi ödemelerinin gerçekleştirileceği de resmi olarak duyuruldu.

2020 Yılında 111,29 TL Konut Vergisi Ödenecek

Konut sahipleri %11,29 oranıyla konut vergisi 2020 güncel rakamı olarak 111,29 TL ödeme gerçekleştirecek. Bu yeni düzenleme neticesinde konut vergisine dönük olarak gerçekleştirilen işlemler dikkate alınarak vergide adalet ve vergide eşitlik ilkelerine bağlı olarak hareket edildiği kesin olarak açıklanmıştır.

Konut vergisi düzenlemesi 27 Aralık 2019 tarihinde resmi olarak yayımlanan tebliğle birlikte düzenlenmiştir. Bu yeni düzenleme neticesinde gayrimenkul sahiplerinin ödeyecekleri tutar da kesinlik kazanmıştır.

2020 Konut Vergisi Ödemeleri Nereden Yapılabilir?

Konut vergisi ödemelerini vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) resmi internet sitesinden yapabilmektedir. Bunun yanında İnteraktif Vergi Dairesi adlı web sitesinden ya da e-devlet platformu üzerinden konut vergisi 2020 yılı ödemesinin de çok hızlı bir şekilde yapılabileceği karara bağlandı.

Yeni düzenleme dikkate alınarak konut vergisi ödemesinin 1 Mart 2020 – 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceği üzerinde duruldu. Verginin zamanında ödenmemesi durumunda ise %2 oranındaki gecikme zammı uygulanacağına da yer verilmektedir.

Vergilerin tahsilatının online ortamda yapılması mümkün. Bu sayede resmi kurum ve kuruluşların çalışma saatlerine bağlı kalınmadan internetten 7 gün 24 saat her zaman verginin ödemesi yapılabilecek. Bu işlem sayesinde vergilerin ödenmesinde yaşanacak herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır. Elbette bu durum son derece önemli bir kriter olarak konut sahiplerinin her yerden ödeme yapabilmesi kolaylığını getirmiştir.

Bir Cevap Yaz

finans Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *